Jesteś tutaj

Chleb będzie droższy – nie tylko przez suszę

Chleb drożeje od kilku tygodni i nic nie wskazuje na zmianę tego trendu. Ze względu na suszę wzrosła cena mąki, ale piekarze skarżą się również na podwyżki cen prądu, paliw oraz wynagrodzeń dla pracowników. Eksperci prognozują wzrost cen o około 8% w stosunku rocznym.

Według obliczeń GUS chleb zdrożał o 4,5% rok do roku. Dyrektor Instytutu Polskiego Pieczywa, Grzegorz Nowakowski prognozuje, że do końca roku cena wzrośnie o 7-8%.

Jednym z powodów takiego stanu rzeczy okazuje się susza w Polsce, na Ukrainie oraz w Rosji. Tylko w Polsce spowodowała ona starty szacowane na około 5 mld zł. Spadek zbiorów w Europie spowodował wzrost cen mąki chlebowej do 800 zł za tonę, co jest najwyższą wartością od lipca 2015 r. Eksperci prognozują, że jeśli cena wzrośnie do 900 zł, chleb zdrożeje o 20%. W cenie chleba mąka to ok 30-40% kosztów. Pozostałe koszty, jak energia elektryczna, paliwo oraz robocizna również poszły w górę.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Zdaniem ekspertów w najbliższym czasie chleb zdrożeje. Klienci zapłacą za niego o 7-8 proc. więcej niż przed rokiem. Takiej sytuacji winne są drożejące paliwa, prognozowane niższe zbiory zbóż oraz problemy kadrowe piekarni.

Zgodnie z prognozą IGC (International Grains Council) światowa produkcja zbóż w sezonie 2018/2019 zmniejszy się do 2079 mln t wobec 2103,4 mln t w sezonie 2017/2018 (-1,2%). Zwiększy się natomiast o 1,5% konsumpcja zbóż. Analitycy Credit Agricole Bank Polska uważają, że perspektywy dalszego znaczącego wzrostu cen zbóż są już ograniczone.

X