Jesteś tutaj

Czeka nas kolejny konflikt w sprawie podatku od sprzedaży detalicznej?

Na czwartek 3 listopada br. planowane jest posiedzenie Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego. Podczas spotkania członkowie zespołu będą debatować nad projektem ustawy o nowym podatku handlowym.

Nowy projekt, jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, ma być w formie liniowej, bez kwoty wolnej. Stawka nowego podatku ma być równa dla wszystkich sklepów w wysokości 1-1,5 proc. obrotu. Nowy podatek ma być jednak uwzględniany podczas rozliczania podatków dochodowych. Oznacza to, że jeśli dana firma płaci podatek dochodowy, to jeśli nowy podatek naliczony od obrotu przekroczy podatek dochodowy, to firma będzie zobowiązana dopłacić tylko nadwyżkę nowego podatku. Natomiast dla sklepów, które nie płacą podatku w formie PIT lub CIT, podatek będzie całkiem nowym obciążeniem. Twórcami nowego projektu jest tym razem zespół parlamentarny, nie Ministerstwo Finansów. Nowa wersja podatku, a szczególnie wysoka stawka, liczona od obrotu uderzy jednak także w tych, których rentowność jest niejednokrotnie znacznie niższa… niż jego proponowana wysokość, a to oznacza, że wiele niezależnych sklepów może nie podołać tak wysokim obciążeniom.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Kategoria: 

Podobne artykuły

Zaniechanie poboru podatku ma zastosowanie do przychodów ze sprzedaży detalicznej, osiągniętych od 1 września do 31 grudnia 2016 r. Oznacza to, że zobowiązania podatkowe z tytułu podatku od sprzedaży detalicznej skutecznie wygasły i podatnicy nie będą zobowiązani do zapłaty podatku należnego za ten okres.

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Zawieszenie stosowania przepisów ustawy ma być przedłużone do 31 grudnia 2019 r. Zmiana związana jest z nierozpoznaniem skarg złożonych przez Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

X