Jesteś tutaj

Franczyza według PSH Lewiatan

Rynek oferuje bogaty wybór sieci franczyzowych. Pokazuje również, że oddolna współpraca polskich przedsiębiorców się opłaca. W ten sposób powstała bowiem jedna z największych sieci handlowych w Polsce – PSH Lewiatan, która liczy ok. 3200 sklepów.

Jak wskazuje Raport o franczyzie w Polsce przygotowany przez PROFIT system, na rodzimym rynku liczba sieci franczyzowych systematycznie wzrasta. Obecnie jest ich około 1200, z czego zdecydowaną większość tj. osiem na dziesięć stanowią polskie marki. Wraz z rosnącą liczbą dostępnych konceptów biznesowych rośnie również liczba działających w ich ramach sklepów i punktów usługowych – według prognoz dla 2017 r. było ich ok. 74 tys. 

Rozwój sieci franczyzowych w Polsce zainicjowali zagraniczni operatorzy, najpierw wprowadzając placówki pilotażowe, a następnie oferując swój model polskim przedsiębiorcom. Pierwszy punkt franczyzowy pojawił się w 1994 r. w Bydgoszczy.  W tym samym roku powstała również Polska Sieć Handlowa Lewiatan.

Nazwa marki została zainspirowana międzywojenną organizacją zrzeszeń gospodarczych – Centralnego Związku Polskiego Przemysłu, Górnictwa, Handlu i Finansów – Lewiatan, która reprezentowała polski przemysł wobec władz państwowych i miała ogromny wkład w rozwój kraju.

Z czasem współpraca poszczególnych kupców w ramach Sieci zaczęła przybierać formę franczyzy. Zawierane były umowy o wspólnym prowadzeniu handlu, kolektywnej  logistyce oraz polityce zakupowej. Tym samym zaczęły się tworzyć regionalne struktury organizacji i zostały opracowane jednolite standardy. Warto podkreślić, że wówczas na polskim rynku działało tylko kilkadziesiąt konceptów franczyzowych.

Kategoria: 

Podobne artykuły

W Chmielniku w województwie świętokrzyskim otwarto kolejną stację franczyzową, która od początku istnienia funkcjonuje już pod nową nazwą. Stacje Circle K w systemie franczyzy stanowią obecnie ok. 25% wszystkich stacji sieci.

Polska Sieć Handlowa Lewiatan oddała do użytku nową witrynę internetową. Strona nie tylko zyskała nowoczesną szatę graficzną, ale przede wszystkim poprawiona została funkcjonalność oraz intuicyjność całego serwisu. Teraz w szybki i łatwy sposób będzie można sprawdzić najnowszą gazetkę oraz wszystkie promocje obowiązujące w najbliższym sklepie.

X

Przeczytaj również