Jesteś tutaj

GIS zmieni stanowisko w sprawie transportu ryb bez wody?

W obecnej opinii Głównego Inspektoratu Weterynarii, wydanej 8 lat temu dozwolone jest transportowanie żywych ryb bez wody. Trwają jednak prace nad zmianą opinii – rozpoczęto już konsultację z producentami w tej sprawie.

Obecnie Główny Inspektorat Lekarzy Weterynarii zaleca kupowanie ryb już po uboju. Dopuszczone jest jednak transportowanie żywych ryb w specjalnych reklamówkach, w koszyku, który oddziela skórę ryby od folii. GIS zamierza zmienić tę opinię. Rozpoczęto już pracę nad treścią nowej opinii odwołując się do publikacji profesora nauk biologicznych Andrzeja Elżanowskiego, który twierdzi, że transport ryb bez wody powoduje ich cierpienie, ból i strach.

Krzysztof Jażdżewski, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii, w rozmowie w Radiu ZET przyznał, że możliwe jest podjęcie decyzji w sprawie nowej opinii przed następnym sezonem. Inspektorat zamierza również poznać stanowiska producentów karpi.

Źródło: Radio ZET

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Sieci handlowe coraz częściej decydują się na oferowanie filetowanych ryb, rezygnując całkowicie lub częściowo ze sprzedaży żywych karpi. Zmiany w detalu nie będą jednak skutkowały wzrostem cen, ze względu na wysoką podaż ryb na rynku.

W ofercie hipermarketów i sklepów detalicznych karp pojawia się już na początku grudnia. Pomimo dużego popytu na ten produkt ceny karpia są wciąż atrakcyjne. 

X