Jesteś tutaj

Holendrzy wycofują się z zakazu handlu w niedziele

W Polsce od marca obowiązuje ograniczenie handlu w niedziele, które w kolejnych latach będzie rozszerzane. W Holandii występuje odwrotna sytuacja. W niemal 70% holenderskich gmin sklepy są otwarte w każdą niedzielę.

W Holnadii decyzję w sprawie niedzielnego handlu podejmują samorządy. Wiele gmin umożliwia także otwarcie sklepów w święta. Prawie połowa holenderskich gmin umożliwia handel w każde święto państwowe. W jednej z jedenastu gmin, w tym w Rotterdamie i Almere, sklepy są otwarte przez cały rok.

Według ośrodka Detailhandel Nederland, wsparcie dla otwartych w niedziele sklepów szybko rośnie, także wśród małych firm i partii chrześcijańskich, takich jak SGP i ChristenUnie.

Źródło: NL Times

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Za nami pierwsza niedziela obowiązywania nowego prawa o zakazie handlu w niedziele. Retail Institute opublikował wyniki liczby odwiedzin centrów handlowych w okresie od 5 do 11 marca 2018 r. Wynika z nich, że wystąpił znaczny spadek w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Eksperci przewidują, że ograniczenie handlu w niedziele nie wpłynie w dużym stopniu na konsumpcję, ponieważ klienci zmienią swoje nawyki zakupowe. Mniejsza liczba dni roboczych może jednak obniżyć dynamikę wzrostu gospodarczego.

X

Przeczytaj również