Jesteś tutaj

Holendrzy wycofują się z zakazu handlu w niedziele

W Polsce od marca obowiązuje ograniczenie handlu w niedziele, które w kolejnych latach będzie rozszerzane. W Holandii występuje odwrotna sytuacja. W niemal 70% holenderskich gmin sklepy są otwarte w każdą niedzielę.

W Holnadii decyzję w sprawie niedzielnego handlu podejmują samorządy. Wiele gmin umożliwia także otwarcie sklepów w święta. Prawie połowa holenderskich gmin umożliwia handel w każde święto państwowe. W jednej z jedenastu gmin, w tym w Rotterdamie i Almere, sklepy są otwarte przez cały rok.

Według ośrodka Detailhandel Nederland, wsparcie dla otwartych w niedziele sklepów szybko rośnie, także wśród małych firm i partii chrześcijańskich, takich jak SGP i ChristenUnie.

Źródło: NL Times

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Sądy orzekły, że sklepy mogą być otwarte w niedziele z ograniczeniem handlu, jeśli mają podpisane umowy z operatorami pocztowymi. Taka sytuacja spowodowała, że resort pracy przyspieszył pracę nad nowelizacją ustawy regulującej niedzielny handel.

Powszechny zakaz handlu w niedziele – takie rozwiązania zaproponuje Polska Grupa Supermarketów (PGS), sieć skupiająca polskie sklepy Top Market, Delica, Minuta8, podczas konsultacji zorganizowanych w Sejmie przez Klub poselski Ryszarda Petru – Nowoczesna w dniu 02 czerwca br. Spotkanie przedstawicieli organizacji gospodarczych, sieci handlowych, ekspertów będzie miało za zadanie wypracowanie wspólnego stanowiska sektora handlu i ustosunkowanie się do projektu ustawy opracowywanej przez rząd. 

X

Przeczytaj również