Jesteś tutaj

Jak płatności kartą zmienią się po 14 września 2019?

Dnia 14 września 2019 r. wchodzi w życie dyrektywa PSD2, która zmienia sposób, w jaki będzie się płacić za zakupy. Nowe przepisy mają na celu zwiększyć bezpieczeństwo finansów klientów w dobie postępującej cyfryzacji. W związku z tym, że pojawia się wiele pytań i wątpliwości, jak będą wyglądać płatności w sklepach od drugiej połowy września, Mastercard przygotował praktyczny przewodnik, w którym odpowiada na najważniejsze pytania.

Od 14 września  kodem PIN trzeba będzie autoryzować również niektóre transakcje na kwoty nieprzekraczające 50 PLN. Banki będą zobowiązane do stosowania tzw. silnego uwierzytelnienia klienta (SCA) przy co szóstej transakcji (piąta może być bez SCA) lub jeśli skumulowana wartość transakcji bez silnego uwierzytelniania przekroczy 150 euro. Każda transakcja powyżej 50 PLN, która automatycznie wymaga kodu PIN spowoduje, że licznik transakcji (lub kwoty) będzie startował od początku.

Nie będzie możliwe autoryzowanie transakcji tak samo, jak do tej pory (czyli tylko te przekraczające kwotę 50 PLN). Nowe przepisy dotyczą wszystkich użytkowników kart płatniczych.

Nowe wymogi obowiązują także dla zbliżeniowych płatności mobilnych. Silne uwierzytelnienie obejmuje mobilne transakcje zbliżeniowe, gdy cyfrowy odpowiednik karty płatniczej jest zapisany w smartfonie, a płatność jest realizowana za pomocą aplikacji bankowej (standard HCE) lub tzw. portfela mobilnego, takiego jak np. Google Pay. Nawet jeśli dany portfel mobilny nie stosuje uwierzytelniania dla wszystkich transakcji (za pomocą kodu PIN, odcisku palca itp.), identyfikacja użytkownika przy płatności na kwotę poniżej 50 PLN może być konieczna.

Wyjątkiem od zastosowania tych wymogów zostaną objęte transakcje w samoobsługowych biletomatach (np. w komunikacji miejskiej), parkomatach oraz samoobsługowych bramkach autostradowych.

Przepisy dyrektywy PSD2 obowiązują tylko w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE oraz Norwegia, Liechtenstein i Islandia). Poza tym obszarem płatności zbliżeniowe będą działać tak, jak do tej pory.

Po 14 września w doświadczeniu użytkownika zmieni się to, że przy szóstej kolejnej transakcji poniżej kwoty 50 PLN będzie musiał wpisać kod PIN, co trwa maksymalnie kilka sekund. Nie jest to więc zbyt czasochłonne, a z drugiej strony gwarantuje większe poczucie bezpieczeństwa konsumenta. Warto pamiętać, że w 2020 r. limit transakcji bez PIN w Polsce powinien wzrosnąć do 100 PLN. To oznacza, że płatności wymagających podania czterocyfrowego kodu będzie mniej.

Foto: shutterstock.com

Kategoria: 

Podobne artykuły

Liczba terminali i kart płatniczych oraz wartość i liczba transakcji bezgotówkowych w Polsce dynamicznie rosną. Polska jest również w światowej czołówce pod względem liczby kart zbliżeniowych i terminali, które takie transakcje obsługują. Polacy wykonują również rekordową liczbę transakcji zbliżeniowych.

Sieć stacji paliw Orlen testuje rozwiązanie polegające na płatnościach przy pomocy telefonu komórkowego – Orlen Pay. W tej chwili trwają testy z udziałem pracowników stacji paliw. Docelowo system płatności ma obowiązywać we wszystkich obiektach sieci.

X

Przeczytaj również