Jesteś tutaj

Koniunktura w tendencji spadkowej

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w październiku 2018 r. spadł o blisko 1 punkt w stosunku do miesiąca poprzedniego – informuje Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Ostatni lokalny szczyt wskaźnika odnotowano w styczniu br. i od tego czasu stracił on blisko 6 punktów. Spośród ośmiu składowych WWK, w tym miesiącu pięć sygnalizowało dalsze pogarszanie koniunktury, zaledwie jedna działała w kierunku poprawy koniunktury i dwie nie zmieniły istotnie swej wartości w stosunku do poprzednich miesięcy. W gospodarce utrwala się tendencja do spadku tempa napływu nowych zamówień. Jednocześnie firmy boleśnie odczuwają wzrost kosztów prowadzenia działalności, w szczególności dotyczy to kosztów pracy. Niechęć sektora prywatnego do inwestowania ogranicza konkurencyjność firm na światowych rynkach. To kluczowe czynniki determinujące pogarszającą się koniunkturę w polskiej gospodarce.

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Wskaźnik Dobrobytu odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa w styczniu br. wzrósł o blisko 0,6 punktu i był to największy wzrost od kwietnia ub. roku - informuje BIEC.

W ubiegłym roku sieć saloników Kolporter była wykorzystywana w ponad 30 programach promocyjnych. Łącznie w kampaniach rozdano kilka milionów sampli. Wydawanie nagród w konkursach (redempcja, buy&get) czy dystrybucję bezpłatnych próbek lub katalogów (sampling) Kolporter umożliwia w swojej sieci saloników od blisko 25 lat.

X