Jesteś tutaj

Konsumentów czekają zmiany na lepsze

Komisja Europejska postanowiła zadbać o prawa konsumentów. Mają w tym pomóc przepisy regulujące tzw. „podwójne standardy produkcji żywności”. Dla oszustów przewidziano surowe kary.

Dnia 11 kwietnia Komisja Europejska przedstawiła propozycję zmian mających wprowadzić „Nowy Ład” konsumencki i lepiej chronić prawa konsumentów w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Jednym ze sposobów na walkę z nieuczciwymi praktykami rynkowymi jest przeciwstawienie się tzw. „podwójnym standardom produkcji żywności”. Firmy nie będą mogły wypuszczać na rynek swoich produktów pod tą samą nazwą i z różnym składem w zależności od rynku, na którym są sprzedawane. Państwa członkowskie Unii Europejskiej mają być wyposażone w szereg narzędzi do karania nieuczciwych firm. Będą one mogły nakładać na producentów kary w wysokości do 4 proc. obrotu danej firmy w kraju, w którym doszło do naruszenia przepisów.

Źródło: Rzeczpospolita

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

W badaniu „The Meaningful Shift” zrealizowanym przez Havas, przebadano wewnętrzny konflikt współczesnych kupujących – jednoczesne zamiłowanie do zakupów i posiadania, z chęcią działania na rzecz środowiska i przyszłości ludzi. W Polsce 45% populacji i 60% prosumentów, czyli konsumentów, którzy wpływają na trendy i kształtują rynki na całym świecie, jest przekonana, że ludzie mogą wywrzeć większy wpływ na społeczeństwo jako konsumenci niż jako wyborcy.

Podczas czwartkowego posiedzenia rząd przyjął nowelizacje ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach. Zmiany w prawie skutkują obowiązkiem wprowadzania kas online, które będą łączyć się automatycznie z serwerami Krajowej Administracji Skarbowej.

X