Jesteś tutaj

Kupno alkoholu po okazaniu dowodu

Ministerstwo zdrowia zamierza wprowadzić zmiany w ustawie o wychowaniu w trzeźwości. Nowe zapisy mają zakazać sprzedaży alkoholu osobom, które nie okazały dokumentu potwierdzającego wiek.

Dotychczas sprzedawca, który sprzedał alkohol nieletniemu nie ponosił konsekwencji. Winą obarczano właściciela placówki handlowej, który potem mógł się domagać odszkodowania od zatrudnionego pracownika, na drodze cywilnej. Nowe zapisy mają to zmienić.

Nowelizacja przewiduje także obowiązek legitymowania wszystkich osób chcących kupić alkohol, zarówno w sklepie, jak i lokalu gastronomicznym.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Foto: iStock

Kategoria: 

Podobne artykuły

Ministerstwo Zdrowia nie pracuje nad nowelizacją ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, która zakazywałaby produkcji i sprzedaży tzw. „małpek” – resort zdrowia dementuje pojawiające się pogłoski.

Czy właścicieli sklepów czekają kolejne restrykcyjne obostrzenia przepisów? Przygotowywany jest nowy projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Nowe przepisy mają ułatwić odbieranie koncesji na sprzedaż alkoholu za brak paragonu – w przypadku wykrycia przypadku niewystawienia paragonu za sprzedaż choćby jednej puszki piwa, informacja ta trafi do gminy, a ta bez żadnych zbędnych procedur odbierze koncesję.

X