Jesteś tutaj

KUPS negatywnie o zmianie stawek VAT na soki i napoje

Krajowa Unia Producentów Soków krytykuje nową propozycję resortu finansów w sprawie stawek VAT na soki, napoje i nektary. Zamiast obowiązującej obecnie stawki wynoszącej 5% ministerstwo zamierza wprowadzić trzy stawki, w zależności od rodzaju produktu.

Minister finansów Teresa Czerwińska zadeklarowała, że resort, którym kieruje może wprowadzić stawkę VAT na soki w wysokości 5%, na napoje 23% oraz na nektary 8%. Wcześniej proponowano wprowadzenie stawki w wysokości 23% dla napojów zawierających określoną ilość soków owocowych i dodatków.

Julian Pawlak, prezes KUPS, w komentarzu do propozycji zaznaczył, że nektary stanowią najmniejszą część w strukturze spożycia (12%), a napoje z dodatkiem soku owocowego aż 50%, więc propozycja 8% VAT dla nektarów i 23% VAT dla napojów w żaden sposób nie niweluje negatywnych skutków zmian, czyli m.in. spadku zapotrzebowania polskiego przemysłu napojowego na owoce i warzywa.

Źródło: money.pl

Foto: shutterstock.com

Kategoria: 

Podobne artykuły

Od początku roku obowiązuje opłata recyklingowa za torby foliowe w wysokości 20 gr za sztukę. W połowie grudnia 2017 r. przedsiębiorcy dowiedzieli się, że do tej opłaty doliczany będzie podatek VAT. Zapanował chaos, ponieważ nikt nie wie ile faktycznie ma kosztować reklamówka. 

Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) szacuje, że proponowana przez Ministerstwo Finansów podwyżka VAT na nektary i soki z 5% do 23% zwiększy wpływy do budżetu państwa o dodatkowe 450 mln zł. Spowoduje to wzrost cen produkcji i przełoży się na zwiększenie cen soków na sklepowych półkach. Zmiana odbije się negatywnie także na producentach owoców.

X