Jesteś tutaj

KUPS negatywnie o zmianie stawek VAT na soki i napoje

Krajowa Unia Producentów Soków krytykuje nową propozycję resortu finansów w sprawie stawek VAT na soki, napoje i nektary. Zamiast obowiązującej obecnie stawki wynoszącej 5% ministerstwo zamierza wprowadzić trzy stawki, w zależności od rodzaju produktu.

Minister finansów Teresa Czerwińska zadeklarowała, że resort, którym kieruje może wprowadzić stawkę VAT na soki w wysokości 5%, na napoje 23% oraz na nektary 8%. Wcześniej proponowano wprowadzenie stawki w wysokości 23% dla napojów zawierających określoną ilość soków owocowych i dodatków.

Julian Pawlak, prezes KUPS, w komentarzu do propozycji zaznaczył, że nektary stanowią najmniejszą część w strukturze spożycia (12%), a napoje z dodatkiem soku owocowego aż 50%, więc propozycja 8% VAT dla nektarów i 23% VAT dla napojów w żaden sposób nie niweluje negatywnych skutków zmian, czyli m.in. spadku zapotrzebowania polskiego przemysłu napojowego na owoce i warzywa.

Źródło: money.pl

Foto: shutterstock.com

Kategoria: 

Podobne artykuły

Na etapie konsultacji społecznych znajduje się nowa matryca stawek VAT. Po nagłośnieniu przez media kwestii podwyższenia podatku na leki weterynaryjne, władze wycofały się z tego pomysłu. Teraz zwraca się uwagę na podwyżkę VAT-u na napoje zawierające sok oraz mleka pochodzenia roślinnego, jak kokosowe, migdałowe czy sojowe.

Ministerstwo Finansów wydało oficjalny komunikat dotyczący podatku VAT, wliczanego do opłaty od toreb foliowych. Jak można w nim przeczytać: opłata recyklingowa, która jest elementem należności za dostawę lekkiej torby, jest wliczana do podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy opodatkowanej VAT ze stawką 23 proc.

X

Przeczytaj również