Jesteś tutaj

PGS nie zgadza się z postulatem Solidarności dotyczącym zakazu handlu

Polska Grupa Supermarketów, właściciel marek Top Market, Delica i Minuta8, sprzeciwia się propozycji Solidarności, dotyczącej 31-godzinnego zakazu handlu. NSZZ chce, by sklepy były zamknięte w sobotę od godziny 22 do 5 rano w poniedziałek. Zakaz handlu miałby zostać wydłużony do 31 godzin.

Przedstawiciele Polskiej Grupy Supermarketów są zdania, że postulaty skierowane przez NSZZ Solidarność do minister Elżbiety Rafalskiej powinny zostać odrzucone przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Propozycja może być krzywdząca m.in. dla placówek handlowych funkcjonujących 24 godziny na dobę oraz konsumentów – zarówno tych decydujących się na zakupy w późnych godzinach wieczornych, jaki i dokonujących zakupy w poniedziałkowe poranki.

– Od czasu wprowadzenia ustawowych „wolnych niedziel”, zauważyliśmy zmianę zwyczajów zakupowych wśród naszych klientów. Coraz więcej osób decyduje się na zakupy w późnych godzinach wieczornych, które są dokonywane w celu uzupełnienia zapasów na niedzielę. Po wstępnych konsultacjach z właścicielami sklepów, którzy najlepiej orientują się w realiach relacji klient-sklep, uważamy, że proponowane zmiany mogą być niekorzystne zarówno dla konsumentów, jak i branży handlowej – mówi Michał Sadecki, prezes Polskiej Grupy Supermarketów.

Kategoria: 

Podobne artykuły

– Zatrudnienie w handlu wcale się nie zmniejszyło, a wręcz przeciwnie – w tej branży nigdy jeszcze tak bardzo nie brakowało rąk do pracy. Nie spadły również obroty sieci handlowych, a sprzedaż małych sklepów od momentu wejścia w życie ustawy stale rośnie. Co równie ważne – ograniczenie handlu w niedziele zostało też przyjęte ze zrozumieniem przez konsumentów – komentuje kwestię niedzielnego zakazu handlu Alfred Bujara, Przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ Solidarność.

W zeszłym tygodniu Sejm zaakceptował poprawki Senatu do ustawy ograniczającej handel w niedziele. W konsekwencji od marca br. handel w niedziele będzie stopniowo ograniczany – wstępnie do dwóch niedziel w miesiącu. Tymczasem część zapisów w ustawie wciąż budzi spore kontrowersje. Polska Grupa Supermarketów zwraca m.in. uwagę na zapis dotyczący handlu na stacjach paliw.

X