Jesteś tutaj

Po przekształceniu przysługuje ulga na kasy

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach orzekł, że spółka z o.o. powstała na skutek przekształcenia działalności przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną, ma prawo do ulgi przy zakupie kas fiskalnych. Sytuacja możliwa jest, gdy przedsiębiorca już wcześniej skorzystał z ulgi.

Sprawa dotyczyła mężczyzny prowadzącego indywidualną działalność gospodarczą w 90 punktach handlowych. Przekształcił on swoją firmę w spółkę z o.o. Przy okazji wymiany urządzeń zakupił on 121 nowych kas fiskalnych, uznając że należy mu się ulga na zakup urządzań.

Organy podatkowe były innego zdania twierdząc, że po przekształceniu nie można ponownie skorzystać z preferencji. Spółka zwróciła się do sądu w tej sprawie uznając, że wymóg stosowania kas fiskalnych powstał gdy przedsiębiorca działał indywidualnie, a wobec przekształcenia nie przeszło to na spółkę. Sąd zgodził się z tą argumentacją wobec czego spółka może skorzystać z ulgi na zakup kas.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Foto: iStock.com

Kategoria: 

Podobne artykuły

W rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących rząd proponuje, by klienci otrzymywali dowód zakupu w postaci paragonu przed dokonaniem płatności. Nowe prawo ma wejść w życie od 1 stycznia 2019 r. Eksperci twierdzą, że spowoduje chaos na rynku.

Podczas czwartkowego posiedzenia rząd przyjął nowelizacje ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach. Zmiany w prawie skutkują obowiązkiem wprowadzania kas online, które będą łączyć się automatycznie z serwerami Krajowej Administracji Skarbowej.

X

Przeczytaj również