Jesteś tutaj

Polska Izba Handlu przeciwna ograniczeniu sprzedaży pozaaptecznej leków

Polska Izba Handlu z niepokojem obserwuje plany Ministerstwa Zdrowia dotyczące ograniczenia sprzedaży pozaaptecznej leków. Dostęp do leków w sklepach odgrywa, zdaniem PIH, ważną rolę, szczególnie na obszarach wiejskich i w mniejszych miejscowościach. Zapewnia się w ten sposób ludziom doraźną pomoc w nagłych przypadkach, np. ból, gorączka, przeziębienie, zgaga czy alergia. W wypowiedziach publicznych przedstawiciele MZ posługują się jedynie argumentami Naczelnej Izby Aptekarskiej, że należy zmniejszyć opakowania do 2-4-tabletkowych. Obecnie, według wypowiedzi MZ, dostępne są na rynku pozaaptecznym opakowania leków bez recepty nawet 50-100-tabletkowe, co zdaniem PIH nie ma miejsca, gdyż tak duże opakowania leków bez recepty są jedynie w aptekach. Wspominane w wypowiedziach MZ rozwiązania mogą doprowadzić do likwidacji rynku pozaaptecznego i przynieść skutek odwrotny od zakładanego, poprzez znaczące utrudnienie obywatelom dostępu do doraźnej pomocy medycznej. Sprzedaż pozaapteczna stanowi jedynie ok. 6% wartości rynku leków bez recepty. W przypadku ograniczeń prowadzących do likwidacji tego rynku, przewiduje się, że jego część przejmą apteki, a reszta, zwłaszcza na wsi i w mniejszych miejscowościach, po prostu zniknie.

Kategoria: 

Podobne artykuły

W sejmie pojawił się nowy pomysł na wprowadzenie liniowego podatku od obrotu z równą stawką dla wszystkich, bez kwoty wolnej. Jest to konsekwencją tego, że pobieranie podatku od handlu zostało zawieszone po tym, jak Komisja Europejska wszczęła postępowanie w sprawie tej daniny.

W marcu 2016 r. wartość sprzedaży w sklepach małoformatowych wzrosła o 12,5% mdm oraz wzrosła 5,5% rdr – podała Joanna Chilicka z Polskiej Izby Handlu.

X