Jesteś tutaj

Reklamówki podrożeją?

Resort środowiska planuje nową ustawę, która ma zniechęcić konsumentów do używania tanich foliowych torebek do pakowania zakupów.

Ministerstwo środowiska przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Ustawa ma za zadanie przystosować obowiązujące przepisy do dyrektyw unijnych i ma przyczynić się do dalszego zmniejszenia zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy. Wprowadzona opłata za lekką plastikową torbę  na zakupy ma być pobierana przez przedsiębiorcę prowadzącego jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego i może wynieść nawet 1 złoty. Obowiązek pobierania opłaty ma dotyczyć toreb o grubości od 15 do 50 mikronów, najcieńsze torebki do 15 mikronów (których używa się do pakowania żywności ze względów higienicznych) mają być zwolnione z opłaty. Wpływy mają zasilić specjalny fundusz utylizacji odpadów, co jest istotną zmianą, bo dotychczas przychody ze sprzedaży torebek zasilały kasę sklepu. Minister ma ustalać wysokość opłaty każdego roku.  Natomiast wysokość opłaty recyklingowej ma zostać określona w drodze rozporządzenia.   

Kategoria: 

Podobne artykuły

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra środowiska. Według nowego projektu od 1 stycznia 2018 r. lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego nie będą mogły być oferowane za darmo w punktach sprzedaży. 

Branża paliwowa apeluje do Ministra Zdrowia o uwzględnienie jej głosu w pracach nad regulacjami dotyczącymi pozaaptecznej sprzedaży leków. 

X