Jesteś tutaj

Ruch z kolejnymi problemami

Orlen i Poczta Polska miały pomóc Ruchowi, jednak dopóki jest to podmiot prywatny nie zamierzają go wspierać. Alior Bank złożył do UOKiK wniosek o przejęcie spółki, by stać się jej tymczasowym właścicielem. Bank oszacował również, że Ruch jest w stanie spłacić tylko 5-15% swoich zobowiązań.

Ruch należy do holenderskiej spółki Lurena Investments kontrolowanej przez byłego wieloletniego prezesa dystrybutora prasy ­– Igora Chalupca. Orlen i Poczta zapowiedziały, że dopóki Ruch jest podmiotem prywatnym wszelka pomoc jest niemożliwa. Wobec tego Alior Bank pod ubiegłego roku złożył do UOKiK-u wniosek o zgodę na przejęcie Ruchu, zapowiadając jednak, że przejęcie będzie tymczasowe.

Według wcześniejszych zapowiedzi Orlen miał wykupić od Ruchu zapasy papierosów i oddać je gigantowi prasowemu w komis, co miało dać dystrybutorowi ok. 20 mln zł zastrzyku finansowego. Firma petrochemiczna ma przejąć pion detaliczny Ruchu, obejmujący 1,7 tys. kiosków, by sprzedawać w nich produkty marki własnej. Natomiast Poczta Polska ma przejąć pion kolportażowy.

Z ustaleń Pulsu Biznesu wynika, że Orlen na razie nie kupił od Ruchu zapasów papierosów, ani nie wprowadził do kiosków własnych produktów. Z analiz koncernu wynika, że kioski i saloniki prasowe Ruchu są za małe, na prowadzenie w nich punktów sprzedaży podobnych do sklepów przy stacjach Orlenu.

Zobowiązania dystrybutora prasy wobec Alior Banku wynosi 106 mln zł plus 57 mln zł gwarancji innych wierzytelności. Początkowo zakładano, że w ramach układu z wierzycielami umorzone zostanie 50% długów. Według „Pulsu Biznesu” aktualnie Alior Bank oszacował, że redukcja powinna wynieść 85-95%.

Źródło: wirtualnemedia.pl

Kategoria: 

Podobne artykuły

Rada Nadzorcza Ruchu zdecydowała o wzmocnieniu Zarządu Spółki menedżerami z wieloletnim doświadczeniem w obszarach logistyki, dystrybucji i sprzedaży. To efekt przyjętego planu restrukturyzacji spółki.

W czwartek, tj. 17 stycznia, Izba Wydawców Prasy ma spotkać się z przedstawicielami PKN Orlen i Alior Banku. Głównym z omawianych tematów będą długi Ruchu wobec wydawców, sięgające ponad 164 mln zł.

X

Przeczytaj również