Jesteś tutaj

Rząd przyjął nowe prawo – kasy online obowiązkowe

Podczas czwartkowego posiedzenia rząd przyjął nowelizacje ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach. Zmiany w prawie skutkują obowiązkiem wprowadzania kas online, które będą łączyć się automatycznie z serwerami Krajowej Administracji Skarbowej.

Nowe rozwiązanie, przygotowane przez Ministerstwo Finansów ma uszczelnić system poboru VAT oraz zwiększyć bezpieczeństwo obrotu gospodarczego.

Wymiana kas będzie jednak rozłożona w czasie. Kasy z papierowym zapisem kopii będzie można kupić tylko do końca bieżącego roku, a kasy z zapisem elektronicznym do 31 grudnia 2022 r. Kasy te będą mogły być używane do czasu ich wyeksploatowania, czyli zapełnienia pamięci fiskalnej.

Konsumenci nie muszą się obawiać o gromadzenie danych osobowych przez KAS. Informacje przekazywane do skarbówki będą w pełni anonimowe. Głównym celem wprowadzenia nowych regulacji prawnych jest walka z szarą strefą.

Według zapowiedzi rządu nowe prawo ma zacząć obowiązywać od października 2018 r.

Źródło: money.pl

Foto: iStock.com

Kategoria: 

Podobne artykuły

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach orzekł, że spółka z o.o. powstała na skutek przekształcenia działalności przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną, ma prawo do ulgi przy zakupie kas fiskalnych. Sytuacja możliwa jest, gdy przedsiębiorca już wcześniej skorzystał z ulgi.

Od 1 lipca ma zacząć funkcjonować znowelizowana ustawa o VAT, która zmieni zasady rozliczania handlu. Sposób wydawania faktur na podstawie paragonu ulegnie zmianie. Handlowców może czekać wymiana kas fiskalnych.

X