Jesteś tutaj

Rząd przyjął nowe prawo – kasy online obowiązkowe

Podczas czwartkowego posiedzenia rząd przyjął nowelizacje ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach. Zmiany w prawie skutkują obowiązkiem wprowadzania kas online, które będą łączyć się automatycznie z serwerami Krajowej Administracji Skarbowej.

Nowe rozwiązanie, przygotowane przez Ministerstwo Finansów ma uszczelnić system poboru VAT oraz zwiększyć bezpieczeństwo obrotu gospodarczego.

Wymiana kas będzie jednak rozłożona w czasie. Kasy z papierowym zapisem kopii będzie można kupić tylko do końca bieżącego roku, a kasy z zapisem elektronicznym do 31 grudnia 2022 r. Kasy te będą mogły być używane do czasu ich wyeksploatowania, czyli zapełnienia pamięci fiskalnej.

Konsumenci nie muszą się obawiać o gromadzenie danych osobowych przez KAS. Informacje przekazywane do skarbówki będą w pełni anonimowe. Głównym celem wprowadzenia nowych regulacji prawnych jest walka z szarą strefą.

Według zapowiedzi rządu nowe prawo ma zacząć obowiązywać od października 2018 r.

Źródło: money.pl

Foto: iStock.com

Kategoria: 

Podobne artykuły

Komisja Europejska postanowiła zadbać o prawa konsumentów. Mają w tym pomóc przepisy regulujące tzw. „podwójne standardy produkcji żywności”. Dla oszustów przewidziano surowe kary.

Szef Państwowej Inspekcji Pracy, Wiesław Łyszczek zapowiedział, że część zapisów ustawy regulującej handel w niedziele zostanie doprecyzowana. Ma to zmniejszyć pole interpretacji niektórych przepisów, dotyczących m.in.: placówek pocztowych oraz dworców.

X