Jesteś tutaj

Torby foliowe droższe w Wielkiej Brytanii

Cena toreb foliowych wzrośnie z 5 do 10 pensów. Nowa stawka ma obowiązywać od stycznia 2020 r. Rozszerzono także liczbę placówek, które mają pobierać opłaty za plastikowe torby.

Obecnie tylko duże placówki handlowe są zobowiązane do pobierania opłat za torby foliowe. Wraz z nowelizacją prawa, również w małych i średnich sklepach będzie obowiązywać opłata.

Opłatę recyklingową za foliowe torby wprowadzono w 2015 r. Wprowadzenie tego rozwiązania spowodowało zredukowanie średniego rocznego wykorzystania torebek na osobę ze 140 do 19 sztuk. 

Źródło: Rzeczpospolita

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Ministerstwo środowiska wyliczyło, że w pierwszym roku obowiązywania prawa nakładającego na sprzedaż toreb foliowych opłatę recyklingową, wpływ do budżetu państwa z tego tytułu wyniesie między 250 mln, a 1,5 mld zł. Prognoza ta może okazać się zawyżona, ponieważ sieci handlowe wolą sprzedawać grubsze torby, które nie są objęte nową opłatą.

Brytyjski rząd rozważa podwojenie opłaty za jednorazowe plastikowe torby do 10 pensów (około 50 gr). Zmiana wpisuje się w działania władz, które mają na celu większą ochronę środowiska.

X

Przeczytaj również