Jesteś tutaj

Unia zakazuje plastikowych przedmiotów jednorazowych

Komisja ochrony środowiska Parlamentu Europejskiego przyjęła rezolucję zakazującą produkcji jednorazowych przedmiotów z plastiku od 2021 r. Na liście znalazły się m.in. patyczki higieniczne, plastikowe torby foliowe, słomki czy sztućce.

Projekt rezolucji został przyjęty przy 51 głosach za, 10 przeciw i 3 wstrzymujących się. Posłowie umieścili na liście produktów zakazanych także mieszadełka do napojów, pojemniki do fast foodów oraz plastikowe talerze. W dalszej perspektywie, do 2025 r. państwa członkowskie będą zobowiązane do ograniczenia produkcji takich wyrobów, jak: pojemniki na kanapki, owoce, warzywa, desery lub lody. Ponadto mają zostać opracowane plany zachęcające konsumentów do korzystania z produktów wielokrotnego użytku oraz tych, które mogą być poddane recyklingowi.

Europarlamentarzyści poparli również ograniczenia dla odpadów z wyrobów tytoniowych, zwłaszcza filtrów papierosowych zawierających plastik. Ich wykorzystywanie ma być ograniczone o 50% do 2025 r. i 80% do 2030 r. Państwa członkowskie będą musiały dopilnować, aby przedsiębiorstwa tytoniowe pokrywały koszty zbiórki odpadów.

Projekt rezolucji będzie przedmiotem głosowania w całej izbie podczas sesji plenarnej w dniach 22-25 października br. w Strasburgu.

Źródło: PAP

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Carrefour Polska, jako pierwsza sieć wielkiej dystrybucji, został sygnatariuszem polskiego paktu na rzecz zrównoważonego wykorzystywania tworzyw sztucznych. Inicjatywa, której celem jest wypracowanie sposobów na bardziej zrównoważone korzystanie z plastiku i innych tworzyw sztucznych w polskiej gospodarce, została zawiązana przez największe firmy wprowadzające na polski rynek produkty w opakowaniach z tworzyw sztucznych, te związane z łańcuchem wartości opakowań, a także przez organizacje branżowe i pozarządowe.

Tesco poinformowało o swoich zobowiązaniach dotyczących zmniejszania negatywnego wpływu opakowań plastikowych na środowisko. Do 2025 r. wszystkie produkty marki własnej będą w 100% możliwe do ponownego przetworzenia. Firma ograniczy także skalę odpadów opakowaniowych w swoich sklepach.

X

Przeczytaj również