Jesteś tutaj

UOKiK zbada przejęcie Emperii przez Maxima Grupe

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierował do drugiego etapu postępowanie w sprawie przejęcia przez Maxima Grupe kontroli nad właścicielem sieci sklepów Stokrotka. Przez fakt, że działalność uczestników koncentracji pokrywa się na lokalnych rynkach, niezbędne jest przeprowadzenie dokładnego badania.

Maxima  Grupe jest  litewską spółką, do której należą działające w Polsce dwie sieci sklepów detalicznych Aldik i Sano. Emperia Holding jest spółką do której należy sieć sklepów Stokrotka.

Urząd uznał, że działalność uczestników koncentracji pokrywa się na lokalnych rynkach sprzedaży detalicznej artykułów konsumpcyjnych codziennego użytku i krajowym rynku zaopatrzenia w te produkty. Ponadto uczestników koncentracji mogą łączyć również relacje typu dostawca-odbiorca. Maxima wprowadza do obrotu karmy dla zwierząt, płatki zbożowe, konserwy mięsne, pasztety i sosy, a sklepy należące do Emperia mogą być nabywcą tych produktów.

Postępowanie przeszło do drugiej fazy, ponieważ niezbędne jest przeprowadzenie badania rynku. UOKiK musi przede wszystkim sprawdzić udziały uczestników transakcji oraz ich konkurentów. Pozwoli to na ocenę, czy koncentracja nie stanowi zagrożenia dla konkurencji.

Rozpoczęcie drugiego etapu postępowania nie przesądza o rodzaju decyzji, jaka w przyszłości zostanie wydana. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może wyrazić zgodę (bezwarunkową lub warunkową) na koncentrację albo zakazać jej przeprowadzenia.

Kategoria: 

Podobne artykuły

W zawartej umowie inwestycyjnej Maxima zobowiązała się do ogłoszenia wezwania do sprzedaży 100% akcji Emperii Holding po cenie 100 zł za akcję. Litewski inwestor został obrany w drodze otwartego i konkurencyjnego mechanizmu wyboru. Zarząd Emperii Holding uważa ustalone warunki transakcji za atrakcyjne dla akcjonariuszy. Podkreśla jednocześnie, że wejście do spółki nowego inwestora umożliwi jej bardziej dynamiczny rozwój. 

18 stycznia sieć Stokrotka uruchomiła drugie centrum dystrybucji w ramach własnej sieci logistycznej.

X