Jesteś tutaj

Wyższe opłaty za torby foliowe w Wielkiej Brytanii?

Brytyjski rząd rozważa podwojenie opłaty za jednorazowe plastikowe torby do 10 pensów (około 50 gr). Zmiana wpisuje się w działania władz, które mają na celu większą ochronę środowiska.

Opłatę recyklingową za foliowe torby wprowadzono w 2015 r. Jej wysokość wynosi aktualnie 5 pensów. Wprowadzenie tego rozwiązania spowodowało zredukowanie średniego rocznego wykorzystania torebek na osobę ze 140 do 19 sztuk. Propozycja podwyższenia opłaty zostaje poddana ośmiotygodniowemu sondażowi opinii publicznej.

To kolejne proekologiczne rozwiązanie zaproponowane przez rząd Theresy May. Dotychczas zakazano używania plastikowych mikrokuleczek w kosmetykach, przeprowadzono badanie na temat ograniczenia jednorazowych plastikowych kubków, przedstawiono również program zwrotu kaucji za plastikowe butelki.

Źródło: Puls Biznesu

Foto: shutterstock.com

Kategoria: 

Podobne artykuły

Cienkie reklamówki foliowe na zakupy będą obowiązkowo płatne - informuje Rzeczpospolita. Zgodnie z dyrektywą UE, klienci przy sklepowej kasie będą musieli płacić za torby foliowe. W ten sposób - według unijnych założeń - o 80% zostanie ograniczone zużycie toreb foliowych wykorzystywanych do zakupów. Nowe prawo ma wymusić na państwach członkowskich ograniczanie wykorzystania foliówek.

 

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra środowiska. Według nowego projektu od 1 stycznia 2018 r. lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego nie będą mogły być oferowane za darmo w punktach sprzedaży. 

X