Jesteś tutaj

Wyższe opłaty za torby foliowe w Wielkiej Brytanii?

Brytyjski rząd rozważa podwojenie opłaty za jednorazowe plastikowe torby do 10 pensów (około 50 gr). Zmiana wpisuje się w działania władz, które mają na celu większą ochronę środowiska.

Opłatę recyklingową za foliowe torby wprowadzono w 2015 r. Jej wysokość wynosi aktualnie 5 pensów. Wprowadzenie tego rozwiązania spowodowało zredukowanie średniego rocznego wykorzystania torebek na osobę ze 140 do 19 sztuk. Propozycja podwyższenia opłaty zostaje poddana ośmiotygodniowemu sondażowi opinii publicznej.

To kolejne proekologiczne rozwiązanie zaproponowane przez rząd Theresy May. Dotychczas zakazano używania plastikowych mikrokuleczek w kosmetykach, przeprowadzono badanie na temat ograniczenia jednorazowych plastikowych kubków, przedstawiono również program zwrotu kaucji za plastikowe butelki.

Źródło: Puls Biznesu

Foto: shutterstock.com

Kategoria: 

Podobne artykuły

Konfederacja Lewiatan uważa, że wcześniejsze wprowadzenie przepisów o opłacie recyklingowej to złamanie wcześniejszych ustaleń i uzgodnień. Wcześniejsze, niż wymaga tego od nas Unia Europejska, wprowadzenie nowych przepisów wygeneruje dodatkowe, nieplanowane koszty, które poniesie konsument dokonujący zakupów w sklepie. Przypomnijmy – darmowe, plastikowe siatki mają zniknąć od 1 stycznia 2018 roku, jednocześnie wprowadzona zostanie dodatkowa opłata za takie opakowania. 

Plastik otacza nas ze wszystkich stron. Wygoda, jaką daje nam ten materiał sprawiła, że stał się nieodłączną częścią niemalże każdej sfery życia, pakujemy w niego większość produktów, zabezpieczamy je plastikiem do transportu, a klientom wydajemy zakupy w foliowych torebkach. Wydaje się, że w dzisiejszych czasach bez plastiku nie da się normalnie funkcjonować.

X