Jesteś tutaj

Wyższy VAT na napoje i mleka roślinne?

Na etapie konsultacji społecznych znajduje się nowa matryca stawek VAT. Po nagłośnieniu przez media kwestii podwyższenia podatku na leki weterynaryjne, władze wycofały się z tego pomysłu. Teraz zwraca się uwagę na podwyżkę VAT-u na napoje zawierające sok oraz mleka pochodzenia roślinnego, jak kokosowe, migdałowe czy sojowe.

Według projektu nowej matrycy VAT możliwość stosowania 5-procentowej stawki mają mieć: jogurty, maślanki, kefiry, mleko – z wyłączeniem produktów zawierających kawę oraz jej ekstrakty, esencje lub koncentraty; soki owocowe, warzywne i owocowo-warzywne, bez dodatku wody, chyba że dodanie wody ma na celu odtworzenie udziału wody usuniętej w procesie zagęszczania soku; preparaty do początkowego żywienia niemowląt, w tym mleko początkowe, preparaty do dalszego żywienia niemowląt, w tym mleko następne, mleko i mleko modyfikowane dla dzieci, dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego – o których mowa w ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia.

Aktualnie stawka 5% obowiązuje napoje zawierające więcej niż 20% soku, bądź tłuszcz mlekowy (z wyłączeniem napojów, przy przygotowywaniu których wykorzystywany jest napar z kawy lub herbaty). Proponowane przepisy oznaczają więc duże zmiany dla producentów. Wyższy, 23-procentowy podatek VAT będą musieli płacić producenci napojów z dodatkiem soków oraz mlek pochodzenia roślinnego, np.: sojowego, migdałowego czy kokosowego. Może to spowodować wzrost cen tych produktów. Ponadto droższe mogą być również „mleczne" desery, ciasta, śniadania na bazie owsianki czy też napoje kawowe z dodatkiem napojów mlekopodobnych.

Źródło: Business Insider, Rzeczpospolita

Foto: shutterstock.com

Kategoria: 

Podobne artykuły

Od początku roku obowiązuje opłata recyklingowa za torby foliowe w wysokości 20 gr za sztukę. W połowie grudnia 2017 r. przedsiębiorcy dowiedzieli się, że do tej opłaty doliczany będzie podatek VAT. Zapanował chaos, ponieważ nikt nie wie ile faktycznie ma kosztować reklamówka. 

NSZZ „Solidarność”, Forum Związków Zawodowych, BCC, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Związek Rzemiosła Polskiego, organizacje wchodzące w skład Rady Dialogu Społecznego, apelują o niepodnoszenie stawki podatku VAT na napoje owocowe, z co najmniej 20% zawartością soku owocowego, z 5% do 23%.

X