Jesteś tutaj

Zmiany w podatku cukrowym

Na skutek konsultacji Ministerstwa Zdrowia z przedstawicielami branż mają zostać wprowadzone zmiany w ustawie o podatku cukrowym i sprzedaży alkoholi w butelkach o małej pojemności (tzw. „małpek”).

Efektem dwudniowego spotkania przedstawicieli resortu zdrowia ze środowiskiem branżowym jest kompromis dotyczący wysokości opłat od słodzonych napojów. Jak podano na Business Insider Polska, zamiast jednej opłaty wynoszącej maksymalnie 1 zł za litr słodzonego napoju, ma zostać wprowadzona stała należność w wysokości 50 groszy za litr i zmienna w wysokości 5 groszy za każdy gram cukru powyżej 5 gr/100 ml. Napoje słodzone słodzikami mają być z kolei objęte opłatą stałą w wysokości 50 groszy za litr. Jednym z postulatów producentów wysuwanym podczas spotkania była możliwość wprowadzenia samodzielnego ograniczenia zawartości cukru w napojach.

Według wcześniejszych założeń resortu zdrowia wprowadzenie podatku cukrowego na słodzone napoje miało zasilić kasę budżetu państwa o około 2,2 mld zł. Wobec planowanych zmian kwota ta może zmniejszyć się nawet o 40%.

Wprowadzono również zmiany w zapisach dotyczących pobierania dodatkowych opłat od tzw. „małpek”. Należności mają być naliczane z poziomu hurtowni, a nie sklepów. Mniejsza liczba punktów, w których dokonuje się sprzedaży ma ograniczyć biurokrację.

Źródło: Business Insider

Foto: bigstockphoto.com

Kategoria: 

Podobne artykuły

Od 6 kwietnia w Wielkiej Brytanii ma zacząć obowiązywać podatek od napojów o dużej zawartości cukru. Producenci musieli zmienić ich receptury, by nie odbiło się to na cenie produktów.

Dzieci i młodzież mają dziś spory wybór gorących i zimnych napojów, które mogą wypić podczas śniadania w domu lub zabrać ze sobą do szkoły. Dominują wśród nich produkty idealne dla każdego, niezależnie od wieku i na nich warto oprzeć sklepową ofertę, uzupełniając ją asortymentem kierowanym do konkretnego odbiorcy.

X