Jesteś tutaj

BIEC - Stabilna niewielka deflacja

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2015 r. wzrósł o 0,1 punktu w stosunku do wartości sprzed miesiąca - podaje BIEC.

Od początku roku spadki wskaźnika są coraz słabsze i przerywane okresami stagnacji. W dalszym ciągu jednak przeważają składowe działające w kierunku deflacji nad tymi, które mogłyby zwiastować powrót presji inflacyjnej. Stąd też, w najbliższej przyszłości spodziewać się można jedynie nieco wolniejszego spadku cen konsumpcyjnych a w miesiącach, gdy na ogół ceny rosną z przyczyn sezonowych, wskaźnik cen CPI może nieznacznie wzrosnąć. Czynniki makroekonomiczne, jakim są konsekwencje wynikające ze spowolnienia gospodarki chińskiej i ograniczenia popytu zgłaszanego przez tę gospodarkę nie sprzyjają pojawieniu się presji inflacyjnej. 

Kategoria: 

Podobne artykuły

Osoby urodzone pod koniec lat 90. i na początku pierwszej dekady tego wieku to dla brandów atrakcyjna grupa docelowa. Mimo, że często sami nie zarabiają i dysponują ograniczoną siłą nabywczą, to mają ogromny wpływ na wybory zakupowe dokonywane w rodzinie. Zwłaszcza branże FMCG, moda, beauty i firmy technologiczne powinny postawić na komunikację z młodymi konsumentami – zauważają eksperci.  

Francuski aktor Gerard Depardieu, od ponad półtora roku obywatel Rosji, zamierza rozpocząć produkcję biowódki - ekologicznej wersji popularnego w Rosji alkoholu. Będzie ona produkowana na bazie źródlanej, górskiej wody oraz czystych ekologicznie surowców.

X