Jesteś tutaj

Ceny ziemniaków z rekordowym wzrostem

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące cen skupu produktów rolnych w grudniu 2018 r. Wskazały one na szeroki zakres wzrostu cen w ujęciu rocznym. Najsilniej zwiększyły się ceny skupu ziemniaków, które wzrosły aż o 75,2% rok do roku, co jest związane z ich wyraźnie mniejszą podażą.

Ze względu na suszę ubiegłoroczne zbiory ziemniaków w Polsce były o ok. 18% niższe niż w 2017 r. Znaczące straty produkcyjne wystąpiły również wśród pozostałych kluczowych unijnych producentów ziemniaków, w szczególności w Niemczech, co utrudnia skompensowanie niższej krajowej produkcji zwiększonym importem, dodatkowo podbijając wzrost cen.

Ze względu na ubiegłoroczną suszę drożeją także ceny owsa (+32,8% rok do roku), kukurydzy (+30,2%), pszenżyta (29,8%), żyta (24,7%), pszenicy (23,5%) oraz jęczmienia (20,2%). Najsilniejszy spadek cen odnotowano natomiast w przypadku mleka (-8,1%) oraz trzody chlewnej (-8 %), co jest efektem cyklicznej nadpodaży.

Źródło: AgroPuls Credit Agricole Bank Polska

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Ze względu na tegoroczną suszę w następnym sezonie może wzrosnąć areał upraw pszenicy. Ceny cebuli oraz indyków notują wzrosty. Zmniejsza się również dynamika spadku cen cukru – wynika z analizy przygotowanej przez ekspertów PKO BP.

Pogoda ma duży wpływ na ceny żywności w tym sezonie. Ze względu na suszę wzrosły już ceny produktów zbożowych oraz warzyw. Zmiany pogodowe przekładają się także na spadki produkcji mleka, co może spowodować zwiększenie cen.

X