Jesteś tutaj

Ceny ziemniaków z rekordowym wzrostem

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące cen skupu produktów rolnych w grudniu 2018 r. Wskazały one na szeroki zakres wzrostu cen w ujęciu rocznym. Najsilniej zwiększyły się ceny skupu ziemniaków, które wzrosły aż o 75,2% rok do roku, co jest związane z ich wyraźnie mniejszą podażą.

Ze względu na suszę ubiegłoroczne zbiory ziemniaków w Polsce były o ok. 18% niższe niż w 2017 r. Znaczące straty produkcyjne wystąpiły również wśród pozostałych kluczowych unijnych producentów ziemniaków, w szczególności w Niemczech, co utrudnia skompensowanie niższej krajowej produkcji zwiększonym importem, dodatkowo podbijając wzrost cen.

Ze względu na ubiegłoroczną suszę drożeją także ceny owsa (+32,8% rok do roku), kukurydzy (+30,2%), pszenżyta (29,8%), żyta (24,7%), pszenicy (23,5%) oraz jęczmienia (20,2%). Najsilniejszy spadek cen odnotowano natomiast w przypadku mleka (-8,1%) oraz trzody chlewnej (-8 %), co jest efektem cyklicznej nadpodaży.

Źródło: AgroPuls Credit Agricole Bank Polska

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Zbiory zbóż wstępnie szacuje się na około 24 mln t, tj. o około 14% mniej od zbiorów ubiegłorocznych. Przewiduje się, że zbiory owoców z drzew będą rekordowe i wyniosą ponad 4,2 mln t, tj. o ponad połowę więcej od bardzo niskich zbiorów ubiegłorocznych. Natomiast zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych szacuje się na ponad 0,6 mln t, tj. o ponad 25% więcej od zbiorów z 2017 r. – szacuje GUS.

Przedstawiciele resortu rolnictwa, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowej Spółki Cukrowej, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Polskiego Funduszu Rozwoju dyskutowali wczoraj o budowie Krajowej Grupy Spożywczej, której zadaniem będzie niwelowanie napięć na rynku produktów żywnościowych.

X

Przeczytaj również