Jesteś tutaj

Czy zmieni się czołówka odbiorców polskiego eksportu?

W 2017 r. nastąpią zmiany w czołówce liderów odbioru eksportu z Polski. Wielką Brytanię, która do tej pory była na drugim miejscu za Niemcami zastąpią Czechy. Może się tak stać za sprawą Brexitu i niepewności związanej z nim. Wielka Brytania i Czechy są na stałe wpisane w czołówkę odbiorców eksportowanych z Polski towarów. Najczęściej na drugim miejscu było Zjednoczone Królestwo(w 2011 r., 2012 r., 2013 r., 2015 r.), w tym roku będzie podobnie. Jak wynika z wstępnych szacunków GUS, w 2016 r. wywóz do Czech rósł w tempie 1,2% r/r, podczas gdy na Wyspy mocno wyhamował, wykazując wzrost o jedynie 0,1% r/r. Istotną sprawą dla polskich producentów i przedsiębiorców będzie sytuacja na lokalnym rynku walutowym  – Dla firm rozliczających się z czeskimi kontrahentami bezpośrednio w ich rodzimej walucie istotnym wydarzeniem będzie ukończenie programu interwencyjnego przez Czeski Bank Narodowy (CBN). CBN od listopada 2013 r. utrzymuje koronę nad poziomem 27 CZK/EUR i poprzez interwencje walutowe zapobiega wzmocnieniu korony poniżej tego poziomu. Najczęściej wymienianym terminem zakończenia reżimu interwencyjnego jest połowa obecnego roku. Zakończenie programu interwencyjnego najprawdopodobniej będzie połączone z wysoką zmiennością korony nie tylko w stosunku do euro, ale także wobec innych walut. Najprawdopodobniej w drugiej połowie tego roku korona wzmocni się znacząco wobec złotówki, a kurs przekroczy poziom 0,167 PLN/CZK, ostatnio notowany w 2013 r. – informuje Radosław Jarema, szef polskiego oddziału AKCENTY, instytucji płatniczej realizującej i zabezpieczającej międzynarodowe transakcje walutowe dla eksporterów i importerów. To bardzo ważna wiadomość dla przedsiębiorców, którzy będą zawierali kontrakty w czeskich koronach. Wysoka zmienność oznacza podwyższone ryzyko kursowe. - W takiej sytuacji najbardziej zalecane jest stosowanie forwardów, transakcji zabezpieczających kurs wymiany po jakim firma zrealizuje kontrakt. Wielu przedsiębiorców korzysta z nich przy każdej większej umowie. Nie chcą bowiem tracić na ewentualnych niekorzystnych wahaniach kursów. Zabezpieczenie transakcji forwardem gwarantuje marżę na kontrakcie, a tym samym pozwala łatwiej i lepiej planować finanse firmy – wskazuje Radosław Jarema i dodaje – Obecnie, bardzo mocno skutki zmian kursu odczuwają przedsiębiorcy z kontraktami w funtach brytyjskich. Decydując się na pozostanie na rynku brytyjskim, powinni zawsze brać pod uwagę związaną z Brexitem potencjalnie dużą niestabilność kursu tamtejszej waluty i już teraz pomyśleć nad ochroną marż przed ryzykiem kursowym – podkreśla ekspert AKCENTY. Liderem w odbieraniu towarów eksportowanych z Polski są wciąż Niemcy. 

Foto:pixabay.com.pl

Kategoria: 

Podobne artykuły

Polski eksport przez lata uległ sporym zmianom. Dawno minęły już czasy, kiedy za granicę wysyłaliśmy przede wszystkim jabłka i zboże. I choć Polskę ciężko dziś nazwać „spichlerzem Europy”, wśród produktów rolno-spożywczych wciąż kryje się kilka eksportowych hitów.

Udział Niemiec w polskim eksporcie w okresie styczeń-lipiec 2014 r. zwiększył się rdr o 0,8 pkt. proc. i wyniósł 25,8 proc. - wynika z opublikowanych we wtorek danych GUS. Udział Rosji obniżył się rdr o 0,8 pkt. proc. do 4,4 proc., udział Ukrainy obniżył rdr o 0,8 pkt. proc. do 1,9 proc.

X