Jesteś tutaj

Dobra kondycja mikrofirm

W Polsce na tysiąc mieszkańców przypada średnio 58,6 mikrofirm. Stanowią 96% wszystkich przedsiębiorstw, a 2/3 z nich to firmy jednoosobowe. Choć zwracają uwagę na uciążliwe bariery w prowadzeniu działalności – wysokie podatki, rosnące koszty zatrudnienia oraz konkurencję ze strony przedsiębiorstw działających w szarej strefie, to blisko połowa ocenia swoją sytuację finansową jako dobrą.

– Liczba mikroprzedsiębiorstw rośnie z roku na rok o 3%. W tej liczbie znaczący udział, bo 2/3, mają przedsiębiorstwa jednoosobowe. Mikrofirmy stanowią generalnie 96% naszych wszystkich przedsiębiorstw i generują co trzecią złotówkę w PKB, więc jest to bardzo istotny segment naszej gospodarki – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Katarzyna Dębkowska, kierownik Zespołu Foresightu Gospodarczego Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Raport „Mikrofirmy pod lupą” przygotowany przez Polski Instytut Ekonomiczny wskazuje, że na koniec 2017 r działało w Polsce 2,3 mln firm zatrudniających do 10 osób, z czego 67% stanowili przedsiębiorcy samozatrudnieni. Średnio w Polsce w 2017 r. na tysiąc mieszkańców przypadało 58,6 mikrofirm.

Najmniejsi przedsiębiorcy wśród barier, które utrudniają im prowadzenie działalności, wskazywali wysokie podatki i inne obciążenia finansowe (69%), rosnące koszty zatrudnienia pracowników (66%), konkurencję ze strony przedsiębiorstw krajowych (59%), trudności w pozyskaniu nowych pracowników (53%) i niestabilność przepisów prawa gospodarczego (52%). Mimo wprowadzanych przepisów ułatwiających prowadzenie biznesu  45% przedstawicieli mikrofirm wymienia jako barierę rozwoju niekorzystną politykę rządu wobec przedsiębiorstw.

Blisko połowa mikroprzedsiębiorstw uznaje swoją sytuację finansową za dobrą lub bardzo dobrą. 80% w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie miało zaś problemów z regulacją swoich zobowiązań.

– Ponad połowa badanych mikroprzedsiębiorstw wskazuje, że ma bardzo dobrą albo dobrą sytuację finansową. Jest bardzo niewielki odsetek, który wskazuje, że mają jakieś problemy z zobowiązaniami czy też są na skraju bankructwa – podkreśla ekspertka PIE.

Z badań wynika, że 1/3 mikroprzedsiębiorstw nie podejmuje i nie planuje żadnych inwestycji. Są nastawione przede wszystkim na utrzymanie status quo i nie mają potrzeby, aby dostosować się do zmian zachodzących na rynku. Część dobrze radzi sobie na rynku nawet bez inwestycji.

Źródło: Newseria Biznes

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Senat zgłosił poprawki do ustawy obniżającej CIT do 15 proc. dla najmniejszych firm, ale nie zgodził się na taką samą obniżkę PIT dla prowadzących działalność gospodarczą zgłaszaną przez opozycję.

Już między 28 a 29 października w Warszawskim Centrum EXPO XXI odbędzie się kolejna edycja międzynarodowych targów Wine Expo Poland 2016 & Warsaw Oil Festival. 

X