Jesteś tutaj

Kodeks pracy potrzebuje zmian

Podczas piątkowej konferencji prasowej Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Elżbieta Rafalska powiedziała, że panuje ogólna zgoda co do tego, że kodeks pracy wymaga zmiany. Nowe przepisy nie mogą zostać wprowadzone bez aprobaty stron, które przy nich pracowały.

W połowie marca Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy zakończyła pracę. Opracowała ona propozycje zmian Kodeksu pracy m.in. wydłużenie czasu umów o pracę na okres próbny czy urlop w wymiarze 26 dni niezależnie od stażu pracy.

Propozycji komisji nie akceptuje NSZZ "Solidarność". Szef związku Piotr Duda oświadczył, ze jeśli rząd będzie forsować ten projekt, to związkowcy wyjdą na ulice. Negatywnie projekt oceniło również OPZZ. Zdaniem związku, część zaproponowanych rozwiązań jest nieczytelna i skomplikowana.

Źródło: PAP

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Danina solidarnościowa nie będzie zasilana wyłącznie z kieszeni grupy kilkudziesięciu tysięcy najbogatszych Polaków. Pieniądze pójdą z Funduszu Pracy, na który składają się wszyscy przedsiębiorcy. Według opublikowanego przez Ministerstwo Finansów projektu ustawy na nowy fundusz pomocy osobom niepełnosprawnym zostanie odprowadzone 0,15 proc. podstawy wymiaru składki na Fundusz Pracy.

Projekt nowego Kodeksu Pracy zawiera tak sztywne zasady zawierania umów o pracę, że nie będą one w stanie zastąpić wielu nietypowych usług dziś wykonywanych na podstawie umów cywilnych. Tymczasem współczesny rynek pracy wymaga przede wszystkim elastyczności.

X