Jesteś tutaj

Lepsze perspektywy zbiorów warzyw gruntowych

GUS pod koniec grudnia 2019 r. skorygował w górę szacunki krajowych zbiorów warzyw w 2019 z -8% rok do roku, szacowanych we wrześniu, do -6% rok do roku. Mimo spadku, ceny skupu większości warzyw (m.in. cebula, kapusta, pietruszka) kształtują się na niższym poziomie niż przed rokiem, wskazując na silniejsze oddziaływanie rynku zagranicznego na notowania krajowe. W niektórych przypadkach obniżki dotychczas nie mają odzwierciedlenia w spadkach cen detalicznych. Z danych GUS wynika, że ceny detaliczne cebuli w listopadzie 2019 r. wzrosły o blisko 19% rok do roku przy spadkach cen skupu o 41% rok do roku oraz obniżek w hurcie o 10% rok do roku.

Większy niż oczekiwano wcześniej będzie natomiast spadek krajowych zbiorów ziemniaków –13% rok do roku do 6,5 mln t (we wrześniu spadek szacowano na 11%). Ich produkcja ukształtuje się tym samym na poziomie najniższym od 2015 r. Jednocześnie będzie to drugi najgorszy pod względem produkcyjnym rok w historii dostępnych danych (od 1961) o wielkości produkcji w Polsce. Znaczący spadek zbiorów uzasadnia obserwowane podwyżki cen ziemniaków (+58% rok do roku średnio w grudniu 2019 w przypadku cen skupu, za IERiGŻ), mimo wzrostu ich zbiorów w pozostałych krajach Unii Europejskiej.

Źródło: Agro Nawigator PKO Banku Polskiego

Foto: shutterstock.com

Kategoria: 

Podobne artykuły

Zbiory zbóż ogółem ocenia się na 28,9 mln t, tj. o około 8% więcej od zbiorów ubiegłorocznych. Produkcję warzyw gruntowych szacuje się na blisko 3,8 mln t, tj. o ok. 8% mniej rok do roku. Mniejsze są także zbiory owoców z drzew, które wyniosą niespełna 3,4 mln t, czyli o ok. 25% mniej w skali roku – podaje Główny Urząd Statystyczny.

Polacy zmieniają swoje nawyki żywieniowe. Jedzą oni coraz mniej produktów zbożowych oraz ryb. W ciągu ostatnich lat wzrosło natomiast spożycie owoców oraz wody mineralnej. O tym, jak kształtuje się konsumpcja wybranych grup produktów w przeliczeniu na 1 osobę można dowiedzieć się z raportu „Polska w liczbach”, edycja 2017, przygotowanego przez GUS.

X

Przeczytaj również