Jesteś tutaj

Małe firmy zapłacą mniej na ZUS

Nowa ulga w składkach na ubezpieczenia społeczne miałaby dotyczyć małych firm o przychodach do 5 tys. zł na miesiąc.

Składki na ubezpieczenia społeczne przy przychodach z działalności do 5 tys. zł na miesiąc będą mniejsze. "Zbyt wysokie składki na ZUS są największym zabójcą legalnych miejsc pracy w Polsce" - powiedział w wypowiedzi dla "Rzeczpospolitej" przewodniczący parlamentarnego zespołu na rzecz wspierania patriotyzmu ekonomicznego, Adam Abramowicz (PiS). 

Zespół Abramowicza pracuje nad ustawą o małej działalności gospodarczej, która ma być podstawą propozycji Ministerstwa Rozwoju w zakresie nowej ulgi dla osób prowadzących własną działalność. Jak pisze dziennik "projekt +małe przychody - mały ZUS+ resort chce przedstawić jeszcze w tym kwartale".

Obecnie wszystkie firmy - bez względu na wysokość dochodów - co miesiąc muszą odprowadzać taką samą składkę, w wysokości ok. 1200 zł. Zmiany mają wprowadzić składki rosnące proporcjonalnie do wzrostu przychodów. Abramowicz dodał, że opracowane będą także "widełki nowej składki, ale nie przekroczą one 24 proc. przychodów".

 

Źródło: (PAP)

Kategoria: 

Podobne artykuły

Od stycznia 2018 r. przedsiębiorcy będą wpłacać na jeden przypisany im rachunek wszystkie składki ubezpieczeniowe. W Sejmie trwa czytanie projektów ustaw na temat zmian w Kodeksie pracy i w ustawie o ubezpieczeniach społecznych są czytane w Sejmie. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od nowego roku wprowadzi szereg zmian mających usprawnić proces przyjmowania składek od przedsiębiorców. Według nowych zasad będą oni wysyłali jeden przelew, zamiast dotychczasowych trzech. Ma on trafić na indywidualny numer konta, dla każdej z firm. 

X