Jesteś tutaj

Płace w II kwartale br.

Przeciętne wynagrodzenie w II kwartale 2018 r. wyniosło 4521,08 zł – poinformował Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do ubiegłego kwartału oznacza to niewielki spadek, ale w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku widać wzrost o ponad 300 zł.

Wynagrodzenie w I kwartale 2018 r. wyniosło 4622,84 zł. Oznacza to, że w II kwartale zanotowano spadek o 101 zł. W pierwszej części roku wypłacane są zwykle trzynastki, premie i dodatki do pensji, więc wynik ten nie okazuje się w pełni miarodajny.

Sytuację gospodarki lepiej obrazuje przedstawienie wynagrodzenia w ujęciu rocznym. W II kwartale 2017 r. średnia pensja wyniosła 4220,69 zł. Oznacza to wzrost w ujęciu rocznym o ponad 300 zł.

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Według danych publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny przeciętny Polak zarobił w październiku tego roku ponad 4,5 tys. zł brutto. Wartość ta regularnie podnosi się w ujęciu miesięcznym, jednak zupełnie inaczej wyglądają dane zawarte w badaniu struktury wynagrodzeń. Wynika z niego, że najczęściej Polacy zarabiają mniej niż połowę średniej krajowej.

W sektorze publicznym pracuje około 2,5 mln osób, natomiast w prywatnym 5,6 mln. Pracownicy usług osobistych i sprzedawcy stanowili łącznie 935,8 tys. osób, niemal 800 tys. z nich zatrudniono w sektorze prywatnym.

X