Jesteś tutaj

Polacy piją droższe alkohole

Od kilku lat nie wzrasta spożycie alkoholu wśród Polaków. Mimo spadku cen w ostatnim roku, wydaliśmy na alkohol więcej pieniędzy. Wynika to z faktu, że Polacy zaczynają lubować się w droższych trunkach.

Cena napojów procentowych spadła w ciągu ostatniego roku o 0,4 proc. Najbardziej potaniały piwa, o 0,8 proc. Spadek cen nie spowodował jednak zmniejszenia wydatków na alkohol. Polacy z większym zainteresowaniem zaczęli patrzeć na alkohole premium. Wzrost sprzedaży jest tu najbardziej widoczny w przypadku whisky. Segment ten notuje z roku na rok duże wzrosty. W ubiegłym roku zakupiono 24 mln litrów whisky, co stanowi wynik o jedną trzecią lepszy niż w 2013 r.

Według szacunkowych danych, w ciągu ostatnich 10 lat możliwości zakupowe Polaków zwiększyły się w przypadku wódki o 20 proc. (za średnią pensję można kupić 165 butelek), wina o 40 proc. (414 butelek), a piwa aż o 53 proc. (1466 butelek).

Dobra kondycja polskiego rynku alkoholowego jest spowodowana nie tylko rosnącymi dochodami społeczeństwa, ale także powszechną dostępnością alkoholu w sklepach. Statystycznie na jeden punkt sprzedaży przypada 277 osób. Władza chce jednak zmniejszyć ich ilość przez nowelizację ustawy o wychowaniu w trzeźwości, w której zwiększone mają być kompetencje samorządów w kwestii przyznawania koncesji na sprzedaż alkoholu na danym terenie.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Ceny jaj do końca roku na pewno nie spadną. Wynika to głównie ze zwiększonego zapotrzebowania na ten produkt w okresie świątecznym. Nie przewiduje się także zmian na korzyść konsumentów, po nowym roku, ze względu na zmiany w programie zwalczania salmonelli.

Wolumen sprzedaży detalicznej napojów spirytusowych od 2011 roku nieznacznie, ale systematycznie spada. Rośnie za to wartość wydatków. W 2013 roku Polacy kupili 348,3 mln l tego typu produktów za sumę 17,4 mld zł. Na wzrost wartości zakupów wpływa przede wszystkim stopniowe przesuwanie konsumpcji ze standardowych wódek w stronę smakowych napojów spirytusowych oraz trunków importowanych, przede wszystkim whisk(e)y.

X