Jesteś tutaj

Polski rynek tytoniowy

Polska jest największym producentem wyrobów tytoniowych w Europie. Większość z wyprodukowanych nad Wisłą papierosów trafia za granicę. Polacy jednak nie porzucają nałogu, po raz pierwszy od kilku lat rynek urósł. Wkrótce może się to jednak skończyć, bo władze planują wprowadzić nowy podatek.

Jak wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w latach 90. Poprzedniego wieku w Polsce spalano rocznie około 100 mld sztuk papierosów. Dzisiaj jest to około 40 mld. Przeciętny Polak wypalił w ciągu 2016 r. 94 paczki papierosów, rok wcześniej było ich tylko 73.

W 2016 r. rynek tytoniowy urósł o 1,1 proc. Państwo zarobiło na wpływach z akcyzy 18,5 mld zł. Wpływy mogłyby być o niemal 3 mld zł wyższe, gdyby szara strefa została wyeliminowana. W poprzednim roku zasiliła ona rynek o 6,1 mld sztuk papierosów. Najwięcej z nich znajduje swoich kupców na Lubelszczyźnie, Podlasiu i Warmii.

W Polsce działa 6 fabryk tytoniowych, największych światowych koncernów, jak: Philip Morris Polska, British American Tobacco Polska, Japan Tobacco International Polska oraz Imperial Tobacco Polska.

Produkują one rocznie 150 mld sztuk papierosów  i 35 ton wyrobów tytoniowych. Aż 2/3 z nich trafia na eksport do tak egzotycznych krajów jak Australia, Gwinea, Kirgistan, czy Sierra Leone. Największymi rynkami zbytu są natomiast Francja, Holandia i Niemcy.

Państwo od lat walczy o jak największy spadek palaczy w kraju. Już w 1997 r. wprowadzono zakaz reklamy wyrobów tytoniowych. Od 2010 r. zakazano palenia w miejscach publicznych, w tym na terenie szpitali, zakładów pracy i przystankach.  Od nowego roku ma zacząć funkcjonować podatek na płyny do e-papierosów i tzw. wyroby nowatorskie.

Źródła: Business Insider Polska, money.pl

Foto: pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Nielegalne wyroby tytoniowe stanowią 12,1% rynku. Szara strefa kurczy się w Polsce rocznie o ponad 20%. To znacznie więcej od średniej unijnej wynoszącej ponad 8% – wynika z raportu „Projekt SUN” przygotowanego przez KPMG.

Na gwiazdkowe upominki wydamy 486,54 zł – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Groupon w 11 krajach, w tym w Polsce - informuje Puls Biznesu. To niewiele w porównaniu z krajami Europy Zachodniej.

X