Jesteś tutaj

Ponad połowa przedsiębiorstw nie współpracuje z innymi firmami

PAP/ M.Kmieciński

Ponad połowa firm w Polsce nie współpracuje z innymi przedsiębiorstwami – podkreśliła Małgorzata Oleszczuk, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Jej zdaniem potrzebna jest szersza debata o tym problemie.

Podczas panelu „Polskie MSP w łańcuchu wartości dużych firm” prezes PARP przedstawiła badania, z których wynika, że polskie firmy niezbyt chętnie współpracują ze sobą.

– Z badań PARP wynika, że ponad 54% przedsiębiorstw w ogóle nie współpracuje z innymi firmami. Tylko 38% dużych firm deklaruje współpracę z mikro, małymi i średnimi przedsiębiorstwami – powiedziała Oleszczuk.

Jej zdaniem debata na temat tej współpracy toczy się dziś w sposób niewystarczający. – Myślimy raczej o tym jak pracować z dnia na dzień i jak rozwijać swoją firmę. Ale rzadko skupiamy się na szerokim otoczeniu biznesowym. Myślę, że właśnie w Krynicy jest miejsce na rozmowę o czymś, co możemy nazwać patriotyzmem przedsiębiorczym. Czyli – co zrobić, żeby właśnie polskie małe i średnie przedsiębiorstwa mogły rozmawiać i współpracować z dużymi – zaznaczyła szefowa PARP.

Jej zdaniem, strona publiczna powinna wspierać w tym zakresie przedsiębiorców. – To już czynimy proponując wsparcie w postaci grantów, dotacji, ale proponujemy również wsparcie w postaci know-how. Proponujemy też wsparcie dotyczące tego, w jaki sposób i kogo można kształcić – mówiła Oleszczuk.

Z kolei członek zarządu PKN Orlen Patrycja Klarecka przyznała, że współpraca dużych i małych firm nie jest łatwa. – Jeżeli duża korporacja świadomie podejmuje decyzję, że ten sam produkt zamówi u pięciu różnych dostawców, żeby animować rynek, to po swojej stronie musi odpowiednio skonstruować całe służby, które pomagają tę współprace z małymi i średnimi firmami realizować – mówiła Klarecka.

Zaznaczyła jednak, że taka współpraca z MŚP ma wiele zalet. Według niej małe i średnie firmy są zdecydowanie bardziej zwinne i dynamiczne, podążają za rynkiem, śledzą trendy i często są partnerami w zakresie rozwoju produktów dla dużych podmiotów.

W tegorocznym, XXIX Forum Ekonomicznym w Krynicy uczestniczy ok. 4000 gości, w tym politycy, ekonomiści, przedsiębiorcy i samorządowcy. W programie imprezy jest sześć sesji plenarnych, ponad 200 paneli dyskusyjnych i wykładów oraz rozmaite prezentacje. Hasłem przewodnim Forum jest „Europa jutra. Silna, czyli jaka?”.

Źródło i foto: Centrum Prasowe PAP

Kategoria: 

Podobne artykuły

Rok 2018 obfituje w istotne dla przedsiębiorców zmiany ustawowe. Zalicza się do nich m.in. wzrost minimalnego wynagrodzenia, obniżkę stawki podatku CIT, ograniczenie handlu w niedzielę i Split Payment. Przedstawiciele polskiego sektora MŚP z ostrożnością podchodzą do oceny tego, jak ewolucja przepisów wpłynie na prowadzone przez nich działalności – wynika z 15. fali badania Bibby MSP Index.

Status „małego podatnika” w PIT i CIT uzyskają firmy o sprzedaży do 2 mln euro rocznie; wartość pracy małżonka będzie można wliczyć w koszt uzyskania przychodu; nastąpi zniesienie obowiązku przeprowadzania okresowych szkoleń BHP w branżach, które są najmniej wypadkowe – to tylko niektóre zmiany, jakie przewiduje projekt Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, który przyjęła Rada Ministrów. 

X