Jesteś tutaj

Rośnie udział Niemiec w polskim eksporcie, udział Rosji i Ukrainy spada

Udział Niemiec w polskim eksporcie w okresie styczeń-lipiec 2014 r. zwiększył się rdr o 0,8 pkt. proc. i wyniósł 25,8 proc. - wynika z opublikowanych we wtorek danych GUS. Udział Rosji obniżył się rdr o 0,8 pkt. proc. do 4,4 proc., udział Ukrainy obniżył rdr o 0,8 pkt. proc. do 1,9 proc.

"Udział Niemiec w eksporcie zwiększył się w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku (o 0,8 p. proc.) i wyniósł 25,8 proc., a w imporcie był wyższy o 0,1 p. proc. i stanowił 21,7 proc. (...) Udział Rosji w eksporcie obniżył się w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku o 0,8 p. proc. i wyniósł 4,4 proc., w imporcie był niższy o 1,0 p. proc. i stanowił 11,3 proc." - napisano w komunikacie GUS.

GUS podał, że w okresie styczeń - lipiec Ukraina zajmowała piętnaste miejsce na liście naszych partnerów handlowych w eksporcie oraz dwudzieste pierwsze – w imporcie (przed rokiem odpowiednio dziewiąte i dwudzieste pierwsze miejsce).

"Udział Ukrainy w eksporcie obniżył się w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku o 0,8 p. proc. i wyniósł 1,9 proc., natomiast w imporcie był wyższy o 0,1 p. proc. i stanowił 1,1 proc.

W okresie styczeń – lipiec wśród głównych partnerów handlowych Polski odnotowano wzrost eksportu do Szwecji, na Węgry, do Niemiec, Włoch, Holandii, Czech, Wielkiej Brytanii, Francji i Słowacji, a importu – z Chin, Belgii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Niemiec, Francji, i Holandii. Spadek eksportu odnotowano w obrotach z Rosją, a importu – ze Stanami Zjednoczonymi, Rosją i Czechami.

Źródło: PAP

Kategoria: 

Podobne artykuły

Polski eksport przez lata uległ sporym zmianom. Dawno minęły już czasy, kiedy za granicę wysyłaliśmy przede wszystkim jabłka i zboże. I choć Polskę ciężko dziś nazwać „spichlerzem Europy”, wśród produktów rolno-spożywczych wciąż kryje się kilka eksportowych hitów.

W okresie styczeń-lipiec 2014 r. polski eksport do Rosji obniżył się o 7,7 proc. rdr - podał na blogu wicepremier Janusz Piechociński, powołując się na dane MF.

X