Jesteś tutaj

Rośnie udział Niemiec w polskim eksporcie, udział Rosji i Ukrainy spada

Udział Niemiec w polskim eksporcie w okresie styczeń-lipiec 2014 r. zwiększył się rdr o 0,8 pkt. proc. i wyniósł 25,8 proc. - wynika z opublikowanych we wtorek danych GUS. Udział Rosji obniżył się rdr o 0,8 pkt. proc. do 4,4 proc., udział Ukrainy obniżył rdr o 0,8 pkt. proc. do 1,9 proc.

"Udział Niemiec w eksporcie zwiększył się w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku (o 0,8 p. proc.) i wyniósł 25,8 proc., a w imporcie był wyższy o 0,1 p. proc. i stanowił 21,7 proc. (...) Udział Rosji w eksporcie obniżył się w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku o 0,8 p. proc. i wyniósł 4,4 proc., w imporcie był niższy o 1,0 p. proc. i stanowił 11,3 proc." - napisano w komunikacie GUS.

GUS podał, że w okresie styczeń - lipiec Ukraina zajmowała piętnaste miejsce na liście naszych partnerów handlowych w eksporcie oraz dwudzieste pierwsze – w imporcie (przed rokiem odpowiednio dziewiąte i dwudzieste pierwsze miejsce).

"Udział Ukrainy w eksporcie obniżył się w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku o 0,8 p. proc. i wyniósł 1,9 proc., natomiast w imporcie był wyższy o 0,1 p. proc. i stanowił 1,1 proc.

W okresie styczeń – lipiec wśród głównych partnerów handlowych Polski odnotowano wzrost eksportu do Szwecji, na Węgry, do Niemiec, Włoch, Holandii, Czech, Wielkiej Brytanii, Francji i Słowacji, a importu – z Chin, Belgii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Niemiec, Francji, i Holandii. Spadek eksportu odnotowano w obrotach z Rosją, a importu – ze Stanami Zjednoczonymi, Rosją i Czechami.

Źródło: PAP

Kategoria: 

Podobne artykuły

Polski eksport przez lata uległ sporym zmianom. Dawno minęły już czasy, kiedy za granicę wysyłaliśmy przede wszystkim jabłka i zboże. I choć Polskę ciężko dziś nazwać „spichlerzem Europy”, wśród produktów rolno-spożywczych wciąż kryje się kilka eksportowych hitów.

Ministerstwo Rolnictwa szacuje że ten rok będzie rekordowy pod względem eksportu polskiej żywności. Doprowadziły do tego głównie zmiany na zagranicznych rynkach. Problemy zachodnich producentów i większe zapotrzebowanie na żywność spowodowały wzrost zainteresowania polskimi produktami.

X