Jesteś tutaj

Skuteczna walka z nielegalnym tytoniem

Zmniejsza się udział nielegalnych papierosów na rynku. Państwo skutecznie walczy z szarą strefą, ale nadal stanowi ona duży problem. Co siódmy wypalany w Polsce papieros pochodzi z nielegalnego źródła – podaje Rzeczpospolita.

Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, w ciągu trzech kwartałów tego roku służby skonfiskowały 278,5 mln sztuk papierosów wartych 190 mln zł oraz 205 ton suszu tytoniowego o wartości 103 mln zł. Straty budżetu państwa z tego tytułu mogły wynieść 230 mln zł. W tym okresie zamknięto również 61 nielegalnych fabryk papierosów.

Krajowa Administracja Skarbowa coraz skuteczniej walczy z nielegalnym tytoniem w Polsce. Skuteczne kontrole celno-skarbowe spowodowały, że szara strefa spadła z 19 proc. do 13,8 proc. za drugi kwartał 2017 r. w ujęciu rok do roku.

W Polsce wzrosła legalna produkcja papierosów. Przez 10 miesięcy 2017 r. wypuszczono na rynek 172 mld sztuk, co jest wynikiem lepszym o 18 proc. niż rok wcześniej. W tym czasie zwiększyły się przychody do budżetu państwa, z tytułu akcyzy, o 1,72 proc. rok do roku, do poziomu 15,9 mld zł.

Źródło: Rzeczpospolita

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Każda podwyżka podatku akcyzowego wyrobów tytoniowych w Polsce powodowała do tej pory przejście kolejnej grupy konsumentów do szarej strefy. W 2018 r. nie będzie restrykcji tego typu, dotkną one wyłącznie sektor e-papierosów, konkurencyjny dla tradycyjnych wyrobów. Czy zatem producenci papierosów mogą spać spokojnie?

Czarny rynek mocnych alkoholi w Polsce to ok. 24 mln litrów alkoholu rocznie. Stanowi to prawie 20 proc. całego rynku mocnych alkoholi w kraju. W tym morzu nielegalnych trunków jakie trafiają do konsumentów ok. 18 mln litrów stanowi alkohol skażony. Za kolejne 6 mln litrów odpowiadają przemytnicy i bimbrownicy. Straty skarbu państwa z tytułu nieodprowadzonej akcyzy i podatku VAT sięgają 2 mld zł – wynika z analiz przeprowadzonych przez Fundację Republikańską.

X