Jesteś tutaj

Susza mniejsza niż przed rokiem

Zwiększa się zasięg suszy rolniczej w Polsce w kolejnych tygodniach 2019. Niemniej, według IUNG sytuacja pod względem suszy jest lepsza niż w analogicznym okresie w 2018. W przypadku upraw zbóż jarych suszę odnotowano w 10 województwach na obszarze 9,4% gruntów ornych, podczas gdy w 2018 r. obserwowana była we wszystkich województwach na powierzchni 63,14% gruntów ornych.

W przypadku zbóż ozimych susza wystąpiła na powierzchni 4,52% gruntów ornych wobec 49,36% w roku poprzednim. M.in. z uwagi na to, oczekiwania co do zbiorów w Polsce są lepsze niż przed rokiem (w ub. roku z powodu suszy produkcja zbóż podstawowych zmalała o 18,6% rok do roku, do 20,3 mln t, w tym pszenicy o 15,8% rok do roku do 9,8 mln t). IGC ocenia, że w 2019 r. zbiory pszenicy w Polsce zwiększą się o blisko 17% w stosunku rocznym do 11,4 mln t.

Prognozy lepszych zbiorów zbóż (poza kukurydzą) na świecie (w tym w Unii Europejskiej i Polsce) przyczyniają się do słabnięcia dynamiki wzrostów cen na rynku krajowym. Przeciętna cena pszenicy według danych MRiRW w połowie czerwca 2019 r. była wyższa o 9% rok do roku, podczas gdy w 1 kwartale 2019 r. wzrosty przekraczały 20%. Analitycy PKO Banku Polskiego zaznaczają, że kolejne miesiące prawdopodobnie przyniosą spadki cen. Oceniają, że przeciętna cena skupu pszenicy (wg GUS) w Polsce w 2 połowie 2019 r. może zmniejszyć się o 10-15% rok do roku.

Źródło: Agro Nawigator PKO Banku Polskiego

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Nie tylko polscy rolnicy muszą borykać się z problemem jakim okazuje się susza. Mniejsze zbiory spowodują wzrost cen produktów zbożowych. Nie zmieni tego import z zagranicy, ponieważ w innych krajach także spodziewane są mniejsze zbiory.

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych, tj. pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego, we wrześniu 2018 r. w stosunku do miesiąca poprzedniego wzrosły o 1,4%, natomiast w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego wzrosły o 0,2%.

X