Jesteś tutaj

Świąteczne wydatki Polaków

Barometr Providenta to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Według badania Polacy planują w tym roku przeznaczyć na święta średnio 1722 zł. Większe wydatki przewidują mężczyźni, którzy zamierzają zamknąć je w kwocie niemal 2000 zł. Kobiety przeciętnie nie chcą przekroczyć 1500 zł. Najbardziej wystawną gwiazdkę planują trzydziestokilkulatkowie oraz osoby posiadające dzieci – powyżej 2000 zł.

Większość badanych nie ma problemów ze sfinansowaniem świętowania Bożego Narodzenia. Ponad 40% deklaruje, że kupi na święta wszystko, czego potrzebuje i nie będzie ograniczać się do najtańszych produktów. Niemal co piąty w ogóle nie musi liczyć się z kosztami świątecznych przygotowań. Prawie 30% zamierza oszczędzić, wybierając tańsze zamienniki, jednak nie rezygnując z tradycyjnych elementów świąt.

Święta finansujemy z własnych środków. Aż 84% z nas na gwiazdkowe wydatki przeznaczy część bieżących dochodów, a co piąty skorzysta z odłożonych wcześniej pieniędzy. Zaledwie 4% badanych pokryje część świątecznych wydatków z pieniędzy pochodzących z różnego rodzaju programów wsparcia, np. z 500+. Jak pokazuje Barometr Providenta, unikamy Bożego Narodzenia na kredyt. Zaledwie 1% pożyczy pieniądze od rodziny. Taki sam odsetek zamierza zwrócić się do instytucji finansowej.

Fot. Shutterstock.com

Kategoria: 

Podobne artykuły

Polacy wydadzą dwa razy więcej pieniędzy na prezenty, niż na przygotowanie wigilijnych potraw. Wzrost cen żywności w ciągu roku spowodował, że na produkty spożywcze wydamy więcej niż przed rokiem – wynika z szacunków Open Finance.

Polacy przywiązują coraz większą wagę do zdrowego odżywiania, a co za tym idzie – rośnie popularność żywności ekologicznej. Naturalne produkty pochodzące z upraw, w których nie stosuje się sztucznych nawozów, i przetwarzane bez udziału konserwantów, można już kupić nie tylko na bazarach i w osiedlowych sklepach, lecz także w hipermarketach i przez internet.

X