Jesteś tutaj

Sytuacja na rynku wina w Polsce

winnica-poradnik-handlowca

Agencja Rynku Rolnego opublikowała dane dotyczące kondycji polskiego sektora winiarskiego. Wynika z nich, jak rozwijał się on w ciągu ostatnich lat. Przedstawiono informacje na temat wszystkich najważniejszych kwestii określających sytuację na rynku.

Wpływ na nią mają: liczba producentów ewidencjonowanych przez ARR, areał upraw winorośli, wielkość zbiorów, wielkość produkcji i ilość wina wprowadzona do obrotu. We wszystkich z tych kategorii w ciągu ostatnich lat odnotowano znaczne wzrosty.

Jeśli chodzi o liczbę zarejestrowanych producentów to w 2008 r. było ich 28. W kolejnych dwóch latach nastąpił spadek. W 2010 r. było ich tylko 21. Potem nastąpił znaczny wzrost w każdym roku. Aktualnie na rynku występuje już 151.

Sukcesywnie rośnie też powierzchnia upraw winorośli. W ciągu ostatnich ośmiu lat zwiększyła się ona pond sześciokrotnie, z 35 do niemal 222 ha.

W przypadku zbiorów winogron, od 2015 r. widać wyraźny przeskok z 4 tys. do ponad 8,1 tys. kwintali. Aktualnie wartość ta wynosi 10,9 tys. kwintali.

Regionem, w którym jest najwięcej upraw winorośli jest obszar województwa Lubuskiego. Duża ilość winnic jest też w Małopolsce. Najmniej z kolei na Pomorzu i Opolszczyźnie.

Wzrost widać również w wielkości produkcji wina. W ostatnim roku wyniosła ona niemal 7 tys. hektolitrów. Do obrotu wprowadzono natomiast ponad 2,1 tys. hektolitrów. 

Foto:pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

W 2013 r. Polacy kupili 142,5 mln l win gronowych (spokojnych i musujących) o wartości 2,6 mld zł – ilościowo o 56% więcej niż w 2004 roku. O połowę wolniej z kolei rozwija się rynek win wzmacnianych i wermutów, który w 2013 r. osiągnął wolumen 30,5 mln l oraz wartość 0,9 mld zł. Na wina przypada już blisko 9% wydatków Polaków na napoje alkoholowe.

Ten rok nie zakończy się pomyślnie dla branży alkoholowej. Jak można przeczytać w raporcie IERiGŻ, produkcja piwa i wina będzie mniejsza niż rok wcześniej. Nieznacznie zwiększy się z kolei rynek napojów spirytusowych. 

X

Przeczytaj również