Jesteś tutaj

Sytuacja na rynku wina w Polsce

winnica-poradnik-handlowca

Agencja Rynku Rolnego opublikowała dane dotyczące kondycji polskiego sektora winiarskiego. Wynika z nich, jak rozwijał się on w ciągu ostatnich lat. Przedstawiono informacje na temat wszystkich najważniejszych kwestii określających sytuację na rynku.

Wpływ na nią mają: liczba producentów ewidencjonowanych przez ARR, areał upraw winorośli, wielkość zbiorów, wielkość produkcji i ilość wina wprowadzona do obrotu. We wszystkich z tych kategorii w ciągu ostatnich lat odnotowano znaczne wzrosty.

Jeśli chodzi o liczbę zarejestrowanych producentów to w 2008 r. było ich 28. W kolejnych dwóch latach nastąpił spadek. W 2010 r. było ich tylko 21. Potem nastąpił znaczny wzrost w każdym roku. Aktualnie na rynku występuje już 151.

Sukcesywnie rośnie też powierzchnia upraw winorośli. W ciągu ostatnich ośmiu lat zwiększyła się ona pond sześciokrotnie, z 35 do niemal 222 ha.

W przypadku zbiorów winogron, od 2015 r. widać wyraźny przeskok z 4 tys. do ponad 8,1 tys. kwintali. Aktualnie wartość ta wynosi 10,9 tys. kwintali.

Regionem, w którym jest najwięcej upraw winorośli jest obszar województwa Lubuskiego. Duża ilość winnic jest też w Małopolsce. Najmniej z kolei na Pomorzu i Opolszczyźnie.

Wzrost widać również w wielkości produkcji wina. W ostatnim roku wyniosła ona niemal 7 tys. hektolitrów. Do obrotu wprowadzono natomiast ponad 2,1 tys. hektolitrów. 

Foto:pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Sprzedaż win w Polsce rośnie. Z raportu KPMG wynika, że już co dziesiąta złotówka wydana na alkohol przypada właśnie na wina. Najczęściej kupowane są trunki do 30 zł za butelkę, coraz częściej wytrawne i półwytrawne, a nie deserowe jak kilka lat temu. Rocznie Polak wypija 7 litrów wina, w tym 3,5 litra wina gronowego. Spożycie w krajach winiarskich jest kilkukrotnie większe.

Przedsiębiorcy posiadający zezwolenie na obrót hurtowy wyrobami winiarskimi o zawartości alkoholu do 18% są zobowiązani do złożenia deklaracji o zapasach win lub moszczów winogronowych (stan na 31 lipca br.) Termin składania deklaracji upływa w Agencji Rynku Rolnego 31 sierpnia 2016 r. Nie złożenie deklaracji w terminie podlega sankcjom.

X