Jesteś tutaj

Ukraińcy i Niemcy kupują w Polsce

12,4 mld zł – tyle w trzecim kwartale 2018 r. wydali w Polsce cudzoziemcy. Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, największe zakupy robią u nas Ukraińcy, jednak ostatecznie to Niemcy zostawiają najwięcej. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że obcokrajowcy w trzecim kwartale 2018 r. wydali najwięcej w historii prowadzenia badań. Niemcy wygenerowali aż jedną trzecią wszystkich wydatków obcokrajowców, ponad 4,7 mld zł. Na drugim miejscu plasują się Ukraińcy – 2 mld zł. I to do tych ostatnich, jak pisze dziennik, należy rekord, jeśli chodzi o wartość zakupów przeciętnego przyjezdnego. Każdy z przybyszów zza Buga zostawia w Polsce ok. 734 zł. To aż połowa więcej, niż wynosi średnia dla wszystkich naszych sąsiadów (511 zł), w przypadku Niemców taki jednorazowy wyjazd to wydatek 480 zł.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Fot. Shutterstock

Kategoria: 

Podobne artykuły

Według danych GUS, sprzedaż detaliczna w styczniu 2017 r. wzrosła o 11,4% w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku, po wzroście o 6,4 % w grudniu ubiegłego roku. Porównując do grudnia 2016 r., sprzedaż detaliczna w pierwszym, miesiącu nowego roku spadła o 22,1%. 

Według badań przeprowadzonych przez instytut GfK, w ubiegłym roku siła nabywcza w handlu detalicznym osiągnęła pułap 89 mld euro. 43% z tego stanowiły zakupy artykułów spożywczych. Największą siłą nabywczą dysponują duże miasta. 2/3 potencjału nabywczego w handlu detalicznym w Polsce to wydatki na podstawowe kategorie produktowe – żywność, artykuły związane z pielęgnacja urody i zdrowia, odzież. 

X

Przeczytaj również