Jesteś tutaj

Ustawa o zakazie handlu w niedziele czeka tylko na podpis prezydenta

W środę 11 stycznia br. Sejm zaakceptował poprawki Senatu do ustawy ograniczającej handel w niedziele. Od 1 marca handel w niedziele będzie stopniowo ograniczany – początkowo do dwóch niedziel w miesiącu w 2018 r., a następnie do jednej niedzieli w 2019 r. Od 2020 r. wolne od zakazu handlu będą tylko: dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo – ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia. W Senacie doprecyzowano kwestie sprzedaży w kwiaciarniach, piekarniach, cukierniach oraz lodziarniach. Ponadto w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy tylko do godz. 14. Ustawa przewiduje karę grzywny za złamanie zakazu handlu w niedziele w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł., a przy uporczywym łamaniu zakazu karę ograniczenia wolności. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Źródło: PAP

Fot. Shutterstock

Kategoria: 

Podobne artykuły

Polska Izba Handlu wystosowała oficjalny list do partii rządzącej, w którym przedstawiła swoje stanowisko w sprawie obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Zarzuca ona nieścisłości, jakie zawarto w projekcie, stwierdzając że mogą one doprowadzić do niekorzystnych zmian dla polskich przedsiębiorców.

Inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy przeprowadzą 72 tys. kontroli. Tak wynika z opracowanego na przyszły rok programu działania PIP, jaki Wiesław Łyszczek, główny inspektor pracy przedstawił Radzie Ochrony Pracy. Szczególnie uważać muszą handlowcy, u których będzie sprawdzany zapis o zakazie handlu w niedziele. 

X