Jesteś tutaj

Ustawa o zakazie handlu w niedziele czeka tylko na podpis prezydenta

W środę 11 stycznia br. Sejm zaakceptował poprawki Senatu do ustawy ograniczającej handel w niedziele. Od 1 marca handel w niedziele będzie stopniowo ograniczany – początkowo do dwóch niedziel w miesiącu w 2018 r., a następnie do jednej niedzieli w 2019 r. Od 2020 r. wolne od zakazu handlu będą tylko: dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo – ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia. W Senacie doprecyzowano kwestie sprzedaży w kwiaciarniach, piekarniach, cukierniach oraz lodziarniach. Ponadto w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy tylko do godz. 14. Ustawa przewiduje karę grzywny za złamanie zakazu handlu w niedziele w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł., a przy uporczywym łamaniu zakazu karę ograniczenia wolności. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Źródło: PAP

Fot. Shutterstock

Kategoria: 

Podobne artykuły

Minister pracy Elżbieta Rafalska i Wiesław Łyszczek, główny inspektor pracy wzięli udział w naradzie, która odbyła się w Głównym Inspektoracie Pracy. W spotkaniu uczestniczyli także Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Janusz Śniadek, przewodniczący Rady Ochrony Pracy.

Około 30% umów najmu w centrach handlowych może być renegocjowana w najbliższym czasie w związku z wejściem w życie ustawy o zakazie handlu w niedziele i święta – szacują eksperci firmy doradczej PwC. Ich zdaniem kreatywne interpretowanie ustawy przez handlowców spowoduje z jednej strony nałożenie wysokich kar finansowych, z drugiej – szybką jej nowelizację, nawet w ciągu 6 miesięcy.

X

Przeczytaj również