Jesteś tutaj

Zmiany w projekcie ustawy o wolnych niedzielach

Wczoraj odbyło się posiedzenie podkomisji  ds. rynku pracy. W jego trakcie dokonano poprawek w projekcie ustawy o zakazie handlu w niedziele. Nie spodobały się one związkowcom z „Solidarności”.

Wprowadzone poprawki w znacznym stopniu zmieniają pierwotny projekt. Zamiast zakazu handlu w każdą niedziele zaproponowano zakaz w co drugą. Ograniczenie ma dotyczyć większości placówek handlowych, w tym: sklepów, stoisk, straganów, hurtowni (z wyjątkiem farmaceutycznych), domów towarowych i wysyłkowych, składów węgla i materiałów budowlanych oraz platform i sklepów internetowych.

Natomiast wyłączone spod zakazu mają być m.in.: stacje paliw, kwiaciarnie, sklepy z pamiątkami, placówki pocztowe, apteki oraz sklepy na lotniskach, dworcach, w szpitalach i więzieniach, a także festyny i jarmarki. Właśnie kwestia wyłączonych placówek budzi największe zastrzeżenia wśród związkowców. Ich zdaniem na dworcach funkcjonują już markety dużych sieci, a niekiedy same dworce są częścią galerii handlowych.

Źródło: pap

Kategoria: 

Podobne artykuły

Rzecznik NSZZ „Solidarność” Marek Lewandowski przyznał, że związek został poinformowany o 50 przypadkach złamania zakazu handlu w niedziele. Skala nieprawidłowości może być jednak zdecydowanie większa. Główny Inspektorat Pracy przedstawi pełne dane dopiero w czwartek.

Sposobem na rozstrzygnięcie kwestii ograniczenia handlu w niedzielę powinno być wprowadzenie rozwiązań korzystnych dla pracowników wszystkich branż, a nie faworyzowanie bądź też pomijanie wybranych grup zawodowych – uważa Krajowa Izba Gospodarcza w związku z przyjęciem projektu ustawy ograniczającej handel w niedziele.   

X

Przeczytaj również