Jesteś tutaj

ZUS upraszcza przelewy dla przedsiębiorców

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od nowego roku wprowadzi szereg zmian mających usprawnić proces przyjmowania składek od przedsiębiorców. Według nowych zasad będą oni wysyłali jeden przelew, zamiast dotychczasowych trzech. Ma on trafić na indywidualny numer konta, dla każdej z firm. 

Nowe zasady dotkną aż 2 mln płatników. Na nowych warunkach będą również regulowane zaległości. Już w październiku przedsiębiorcy zostali poinformowani o zmianach w specjalnym liście zawierającym także numer konta.

Część korespondencji nie dotarła jednak do odbiorców. Sprawa dotyczy 200 tys. osób. Informację o nowym numerze konta bankowego mogą oni uzyskać w każdym oddziale ZUS-u.

Największy problem ma 117 tys. osób samozatrudnionych, które mają zaległości wobec ZUS-u.  Jeśli nie uregulują ich do 1 stycznia, lub nie wystąpią o możliwość ich rozłożenia na raty, stracą prawa do zasiłku chorobowego.

Źródło: Rzeczpospolita

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Od stycznia 2018 r. przedsiębiorcy będą wpłacać na jeden przypisany im rachunek wszystkie składki ubezpieczeniowe. W Sejmie trwa czytanie projektów ustaw na temat zmian w Kodeksie pracy i w ustawie o ubezpieczeniach społecznych są czytane w Sejmie. 

Trzy resorty w rządzie doszły do porozumienia w sprawie zmniejszenia wysokości składek na ZUS dla przedsiębiorstw. Może się to okazać dobrym rozwiązaniem dla niewielkich firm, które zamiast 1232 zł zapłacą 520 zł.

X