Jesteś tutaj

Cukier coraz tańszy

Zniesienie limitów produkcyjnych w krajach Unii Europejskiej spowodowało nadpodaż cukru na rynku. Przyczyniło się to z kolei do spadku cen, które okazują się najniższe od lat.

Z danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wynika, że w hurcie kilogram cukru kosztuje 1,7 zł, natomiast w detalu jest to 1,68 zł. W ciągu ostatniego roku odnotowano spadki tych cen odpowiednio o 33 i 39 proc. Wynika to z faktu, że w październiku 2017 r. zniesiono w państwach Unii Europejskiej limity produkcji cukru. Do tej pory Polska mogła produkować 1,4 mln ton rocznie, a reszta musiała trafiać za granicę lub na cele niekonsumpcyjne. Dzięki zmianie prawa w zeszłym roku produkcja krajowa wzrosła o 10,9 proc. do 2,3 mln ton.

Nadpodaż cukru doprowadziła do obniżki cen na europejskim rynku. Producenci przedają go po 360 euro za tonę (najniższy wynik od maja 2018 r.). Nadprodukcja polskiego cukru jest, mimo coraz mniejszej opłacalności wysyłana za granicę. Ekspert IERiGŻ szacuje, że z tego względu wyniki branży cukrowej mogą być niższe niż w 2016 r. gdy wypracowano 955 mln zł. Bieżący rok z kolei może być rekordowo niski pod względem zysków, które eksperci szacują na około 200 mln zł.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

W ciągu 26 miesięcy średnie ceny kilograma cukru w sklepach spadły o prawie 32%. W badanym okresie najtaniej było w maju 2018 r. – 1,63 zł, a najdrożej – we wrześniu 2016 r. – 2,94 zł. Obniżki zaczęły się w grudniu ub. roku. Dobre wiadomości dla klientów mają związek z dużą produkcją w Polsce i w innych krajach, a także z deregulacją unijnego rynku. Dzięki niskim kosztom zakupu surowca, sieci handlowe coraz częściej decydują się na okazjonalne rabaty. Takie akcje zaczęły organizować nawet małe placówki, do niedawna ich unikające. Jednak specjaliści nie są zgodni co do tego, czy obserwowany obecnie trend zdoła się utrzymać.

Ceny cukru na rynku okazują się najniższe w historii. Od początku roku spadły o jedną czwartą. Powodują one problemy u producentów buraków cukrowych, na co zwraca uwagę Międzynarodowa Konfederacja Europejskich Plantatorów Buraka.

X