Jesteś tutaj

Niskie ceny skupu powodem złej sytuacji producentów owoców

W ubiegłym roku na skutek przymrozków zbiory owoców okazały się niskie. W tym sezonie sytuacja uległa diametralnej zmianie. Za wysoka podaż w stosunku po popytu skutkuje niskimi cenami skupu. Producenci owoców coraz głośniej domagają się interwencji władz w tej sprawie.

Sadownicy skarżą się na wysokość cen skupu, które balansują na granicy opłacalności produkcji. Wiśnie kosztują około 1 zł za kg, a pracownikom sezonowym za ich zbieranie płaci się podobne kwoty. Cena skupu czarnej porzeczki to 20-30 gr za kg, czerwonej porzeczki - ok. 1 zł za kg, malina - poniżej 2 zł za kg. Jak wyjaśniają eksperci niskie ceny spowodowane są wysokimi zbiorami, niewystarczającym popytem oraz konkurencją ze strony innych krajów. Polscy producenci nie mogą dowolnie kształtować cen, ponieważ większość owoców trafia na eksport, a wobec określonego zapotrzebowania za granicą nie sposób podnieść cen.

Producenci widzą sprawę inaczej i dopatrują się zmowy wśród przetwórców. Zdaniem szefa Związku Sadowników RP, Mirosława Maliszewskiego cena owoców jest sztucznie zaniżana. Resort rolnictwa w odpowiedzi na głosy sadowników skierował sprawę do UOKiK.

Źródło: Business Insider

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Niska cena skupu w tym sezonie jest problemem dla większości producentów owoców miękkich. Od dłuższego czasu muszą się z tym zmagać producenci porzeczek. Alarmują, że jeśli sytuacja się nie zmieni, Polska przestanie być światowym liderem w produkcji czarnej porzeczki.

Frosta otworzyła nową linię produkcyjną w Bydgoszczy i zapowiada kolejne inwestycje w tym mieście

To nie ostatnia inwestycja spółki Frosta w Bydgoszczy, mogli się dowiedzieć uczestnicy uroczystwgo uruchomienia nowej linii produkcyjnej tej spółki

X

Przeczytaj również