Jesteś tutaj

Polacy piją coraz więcej wina

Sprzedaż wina w ubiegłym roku rosła w tempie 7%. Najwięcej zyskały prosecco oraz cava. Klienci coraz częściej zainteresowani są także winami rodzimej produkcji. Największą barierą dynamiczniejszego rozwoju pozostaje jednak wysoka cena.

Polacy piją głównie zagraniczne wina. W 2018 r. do listopada sprowadzono do kraju wino o wartości miliarda zł. Według wyliczeń ICE Agencji Promocji i Internacjonalizacji Przedsiębiorstw Włoskich, największymi dostawcami okazali się Włochy (218,13 mln zł), USA (156 mln zł) oraz Niemcy (154,21 mln zł). Włoskie wina królują niepodzielnie w kategorii win musujących, gdzie stanowią 64% rynku.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się jednak wina z polskich upraw. Starają się je promować nie tylko dyskonty, jak Lidl i Biedronka, ale także MSZ oraz PLL LOT. Główną przeszkodą pozostaje cena sięgając minimum 50 zł za butelkę. Tymczasem według wyliczeń CMR  średnia cena butelki wina stołowego sprzedanego w sklepie małoformatowym sięga 18-19 zł.

Źródło: Rzeczpospolita

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Jeszcze dekadę temu w Polsce działało 26 producentów wina. Obecnie jest ich już ponad 200, łączna powierzchnia upraw przekroczyła 330 hektarów, a produkcja wina – 5,2 tys. hektolitrów. Polskie wino cenione jest za charakterystyczny smak i kwasowość. Z trunkami europejskimi Polska może konkurować winem lodowym produkowanym z winogron zamarzniętych na krzewach. Zdaniem ekspertów wkrótce Polska może stać się poważną konkurencją dla winiarskich potęg.

W Łodzi otworzono pierwsze w Polsce biuro autentykacji (uwierzytelniania) wina. Krajowi producenci oraz importerzy będą mogli sprawdzić w nim skład chemiczny oferowanych produktów. Dotychczas najbliższa placówka tego typu znajdowała się w Niemczech.

X