Jesteś tutaj

Producenci wieprzowiny chcą unijnego wsparcia

Polska wystąpiła o przyznanie przez Komisję Europejską pomocy finansowej dla producentów wieprzowiny. Wynika to z trudnej sytuacji na rynku – niskich cen skupu, wzrostu cen paszy oraz występowania ASF.

Polscy producenci skarżą się nie tylko na występujący na wschodzie kraju od 2014 r. Afrykański Pomór Świń (ASF), ale także na niskie ceny skupu trzody, które powodują nieopłacalność produkcji. Nie sprzyjają także światowe trendy. Zmniejszył się popyt na wieprzowinę m.in.: w USA i Chinach. Ponadto zwiększyła się produkcja w skali światowej. Mocny złoty powoduje z kolei, że import okazuje się bardziej opłacalny niż eksport. Wzrosła także cena zbóż, dzięki czemu wzrosła także cen produkcji.

Wobec tego resort rolnictwa wystąpił do Komisji Europejskiej o pomoc finansową dla rodzimych producentów. Dopłaty mają dotyczyć prywatnego przechowywania wieprzowiny oraz pomocy związanej z brakiem opłacalności produkcji.

Źródło: Business Insider

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Wartość polskiego eksportu wieprzowiny i wołowiny wzrosły w pierwszych jedenastu miesiącach 2017 r. o 18,3-19 proc. Obserwuje się jednak spadek opłacalności produkcji. Eksperci banku Credit Agricole przewidują dalszy spadek cen skupu żywca w kolejnych miesiącach.

Ze względu na rozprzestrzeniający się w Chinach ASF straty są szacowane obecnie na ponad 20% całkowitego pogłowia świń w tym kraju. Ze względu na znaczenie Chin w światowym rynku wieprzowiny (największy konsument, producent i importer) w ostatnich miesiącach obserwuje się gwałtowny wzrost chińskiego importu wieprzowiny, co doprowadziło do bardzo silnego wzrostu jej cen.

X