Jesteś tutaj

Przez zmiany klimatu wzrośnie cena piwa

Naukowcy ostrzegają, że zmiany klimatyczne mogą doprowadzić do anomalii pogodowych, które wpłyną na zbiory jęczmienia i wzrost cen piwa na światowym rynku. Największe podwyżki przewiduje się m.in. w Irlandii i Polsce.

Profesor na University of East Anglia, Dabo Guan, przyznał, że zmiany klimatu dotkną nas wszystkich, nie tylko ludzi w Indiach czy Afryce. Prócz zniszczeń spowodowanych ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, niedoborem świeżej wody oraz bezpieczeństwem dostaw żywności, zasygnalizowano również wzrost cen piwa.

W przypadku wzrostu temperatur, fale upałów i związane z tym susze mogą występować co 2-3 lata. Wówczas globalne zbiory będą spadać o około 3-17%. W przypadku spadku zbiorów jęczmienia przewiduje się wzrost cen piwa. Według analityków największe wzrosty cen mogą wystąpić m.in. w Irlandii, Polsce czy Włoszech.

Źródło: Puls Biznesu

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Pogoda panująca za oknem od kwietnia, w połączniu z odbywającym się w Rosji piłkarskim mundialem to dobre prognostyki dla wzmożonej sprzedaży piwa w tym sezonie. Po słabym 2017 r. producenci muszą walczyć, o jak najwyższe zyski w bieżącym roku.

Polska jest w europejskiej czołówce zarówno pod względem produkcji, jak i konsumpcji piwa, która od kilku lat utrzymuje się na stabilnym poziomie ok. 98–99 litrów rocznie w przeliczeniu na mieszkańca. Rośnie za to produkcja, która w 2017 r. sięgnęła blisko 41 mln hektolitrów.

X