Jesteś tutaj

ZP PRW członkiem AICV

6 września br. Walne Zgromadzenie AICV – organizacji producentów cydrów i win owocowych Unii Europejskiej – podjęło uchwałę o przyjęciu ZP PRW (Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa) w poczet członków. Członkostwo w AICV oznacza udział w międzynarodowej wymianie doświadczeń i budowę relacji wzmacniających pozycję w branży. AICV jest organizacją utworzoną w 1968 r. w Brukseli. Jej główne cele to reprezentacja interesów branży w instytucjach Unii Europejskiej, podejmowanie inicjatyw służących promocji cydrów i win owocowych oraz budowa przestrzeni do kooperacji i wymiany doświadczeń pomiędzy członkami. W jej skład wchodzą zarówno organizacje reprezentujące producentów poszczególnych krajów unijnych, m.in. Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Hiszpanii, jak i duże międzynarodowe koncerny rozwijające w ostatnich latach produkcję cydrów (Heineken International, Carlsberg, C&C Group).

Kategoria: 

Podobne artykuły

Polskie napoje winiarskie powoli wychodzą z cienia. Dzięki zmianom w strukturze spożycia napojów alkoholowych w Polsce, już nie tylko piwo i wódka, ale i wina oraz inne napoje winiarskie na dobre zagościły na stołach. Jednak zgodnie z dobrze znanym powiedzeniem „cudze chwalicie, swego nie znacie” – rodzime wina owocowe i inne fermentowane napoje winiarskie nie cieszą się w oczach rodaków należytym prestiżem i uznaniem. W dalszym ciągu pokutuje przekonanie, że dobre, jakościowe wino jest winem gronowym, a importowane piwo o smaku jabłka jest na pewno smaczniejsze niż polski cydr.

Wino produkowane jest w regionach winiarskich, z których zostaje przywiezione przez importerów. Drogę tę przebywa w dwojaki sposób. Może zostać zabutelkowane już na miejscu lub przetransportowane w dużych zbiornikach do kraju, w którym nastąpi rozlew do butelek. Obiegowa opinia mówi, że wina butelkowane w kraju pochodzenia są lepszej jakości, co nie zawsze okazuje się prawdą.

X