Jesteś tutaj

15. Spotkanie z Filmem Górskim

31 filmów z 15 krajów powalczy o Grand Prix i 8 innych nagród w Konkursie Filmowym odbywającym się w ramach 15. Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem. Aż 20 z nich będzie miało swoją polską premierę w Zakopanem. „Poradnik Handlowca” jest patronem medialnym festiwalu, który potrwa od 5 do 8 września.

W Międzynarodowym Konkursie Filmowym odbywającym się w ramach 15. Spotkań z Filmem Górskim zobaczymy 31 filmów z 15 krajów. Jak zwykle mocną reprezentację będzie miała tematyka wysokogórska. Zobaczymy m.in. „Ostatnią górę” Darka Załuskiego, opowiadającą o zmaganiach z K2 w warunkach zimowych, filmową biografię Hansa Kammerlandera („Manaslu. Góra dusz”), „Pumori. Córka góry” będący hołdem Alexa Txikona dla młodych alpinistów z Hiszpani, którzy zginęli na tej górze, „Changabang” dokumentujący atak trójki francuzów na 1000-metrową ścianę, dokument o Peterze Hámorze, pierwszym słowackim wspinaczu, który zdobył koronę Himalajów („Zew wysokości”) czy „Od zera do Kilimandżaro”, w którym zobaczymy jak Nico Valesia zdobywa Kilimandżaro w ciągu zaledwie jednego dnia.

Nie zabraknie filmów o Tatrach z „No Trace Tatra”, dokumentującym pieszą podróż Marka Kamińskiego dookoła Tatr na czele. Ciekawą pozycję będzie na pewno „Wiatr” Michała Bielawskiego, „thriller dokumentalny” pokazujący mroczną siłę halnego na Podhalu. Z innego punktu widzenia – jako siedlisko bujnej fauny – najwyższe polskie pasmo gór pokaże film „Tatry – życie na krawędzi” Erika Baláža.

Zapraszamy na pokazy filmowe i spotkania z reżyserami oraz bohaterami filmów – Alexem Txikonem,  Denisem Urubko i Krzysztofem Wielickim.

Spotkania z Filmem Górskim odbędą się 5-8 września w Zakopanem. W ramach festiwalu odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Filmowy, Bieg Przedni, Akademia Górska z PZU i Blogórsfera. Po raz drugi przyznana zostanie Nagroda Taternika im. Jerzego Kukuczki, a po raz pierwszy zorganizowane zostaną Mistrzostwa Europy we wspinaczce sportowej Małopolska 2019, w kategorii Bouldering.

Gośćmi Spotkań z Filmem Górskim będą Chris Bonington, Denis Urubko, Magdalena Gorzkowska i ekipa wyprawy na Nanda Devi z Jarkiem Gawrysiakiem. W trakcie festiwalu połączymy się na żywo z Andrzejem Bargielem, który będzie przygotowywał się do zjazdu z Mount Everestu. Gościem festiwalu będzie też Jan Kiełkowski, który opowie o zdobywaniu Tatr na początku XX wieku.

Kategoria: 
X