Jesteś tutaj

Poznań świętował 100-lecie odzyskania niepodległości

11 listopada w całej Polsce fetowano 100-lecie odzyskania niepodległości. Wyjątkowy charakter miały uroczystości w Poznaniu, gdzie połączono je tradycyjnie z obchodami imienin ulicy Święty Marcin. W okolicznościowych imprezach uczestniczyło ok. 100 tys. osób.

W stolicy Wielkopolski tradycyjnie zorganizowano korowód Świętego Marcina, który wyruszył spod Międzynarodowych Targów Poznańskich i przeszedł do sceny na Placu Mickiewicza. W pochodzie brali udział artyści oraz muzycy. Na białym koniu jechał św. Marcin.

Główne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę zorganizowano na Placu Wolności. Brali w nich udział nie tylko wojewoda Zbigniew Hoffmann oraz prezydent miasta Jacek Jaśkowiak, ale także były prezydent Polski – Bronisław Komorowski. Wszystko toczyło się w przyjaznej, ale jednocześnie uroczystej, patriotycznej atmosferze.

W mieście zorganizowano także Bieg Niepodległości, w którym wzięło udział 25 tysięcy biegaczy z całego kraju.

W tym wyjątkowym dniu świętowali także handlowcy. W niemal każdym sklepie, już na kilka dni przed 11 listopada, można było kupić rogale świętomarcińskie. Także gęsina, będąca tradycyjnym dla Wielkopolan daniem, znajdowała się w ofercie sklepów i restauracji. Setki handlowców pracowało także w Dzień Niepodległości. Podczas okolicznościowych imprez na straganach oferowali wiele produktów, przede wszystkim wspomniane rogale.

Galeria: 
Kategoria: 

Podobne artykuły

Data wydarzenia: 
2019-05-28

29-31 maja 2019 r. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Amberexpo w Gdańsku po raz kolejny odbędą się Targi Spożywczo-Gastronomiczne FOODEXPO – największe targi branży spożywczo-gastronomicznej w Polsce północnej skierowane do profesjonalnego odbiorcy. Patronat Honorowy nad targami sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

X